Αήττητος και ο Προμηθέας στο Πανελλήνιο εφήβων

Μετά τον Ολυμπιακό και ο Προμηθέας Πάτρας διατήρησε το αήττητο στην τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος εφήβων που διεξάγεται στη Χερσόνησο.

Η ομάδα της Πάτρας επιβλήθηκε με 91-59 της Ελευθερούπολης στο «Φιλωνίδειο» και αντιμετωπίζει αύριο την ΑΕΚ με στόχο το 4 στα 4 που θα της επιτρέψει να διεκδικήσει τον τίτλο στο ματς της Κυριακής κόντρα στον Ολυμπιακό.

Οι Πατρινοί, πάντως, δυσκολεύτηκαν αρκετά απέναντι στην Ελευθερούπολη καθώς το παιχνίδι ήταν ντέρμπι ως τα μέσα της 2ης περιόδου. Στα τελευταία λεπτά του α’ ημιχρόνου οι τυπικά γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και προηγήθηκαν με 44-34 στο 19’, ενώ στο β’ ημίχρονο «καθάρισαν» το ματς φτάνοντας και στο +32 (91-59, 39’20’’).

Δεκάλεπτα: 17-15, 44-36, 72-47, 91-59

Προμηθέας Π. (Κεσαπίδης): Καφεζάς 12, Δατσιάδης 4, Κατσουλάκος, Σωτηρίου 7, Γραμματικός 8, Πατσαντζόπουλος 4, Καραϊσκος 4, Σανδραμάνης 19, Μπαρδάκας 4, Μαντζούκας 5, Γκάτζιος 9, Ερμείδης 15

Ελευθερούπολη (Μουλάκης): Καγιόγλου, Μπάτσος, Σταυρίδης, Κελαϊδάκης, Μασάδης 14, Κουκουλίδης 7, Καραγιαννίδης 10, Απαζίδης 18, Γεωργούδης, Κωνσταντάρας, Λογοθέτης 8, Σφουγγάρης 2

Πηγή φωτογραφίας: intime.gr