Καταιγιστικός ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα την ΑΕΚ

Πολύ πιο εύκολα από ότι θα περίμενε κανείς, ο Ολυμπιακός νίκησε με 72-50 την ΑΕΚ στο ντέρμπι κορυφής της 3ης ημέρας της τελικής φάσης του 45ου Πανελληνίου πρωταθλήματος μπάσκετ εφήβων που  φιλοξενείται στη Χερσόνησο.

Πλέον οι Πειραιώτες έχουν σαφές προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου κάτι που ίσως κριθεί αύριο…

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι σε άμυνα και επίθεση και με οδηγούς τους Αρσενόπουλο  και Ποκουσέβσκι βρέθηκε να προηγείται με 18-5 στο 4’:40’’. Η ΑΕΚ με zone press προσπάθησε να περιορίσει τους τυπικά γηπεδούχους, όμως δεν τα κατάφερε χάνοντας κατά κράτος τη μάχη των ριμπάουντ με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει και τους 16 πόντους (25-9) στο 8’.

Όσοι περίμεναν αντίδραση από την ΑΕΚ απογοητεύτηκαν καθώς ο Ολυμπιακός δεν της άφησε κανένα περιθώριο αυξάνοντας κι άλλο την υπέρ του διαφορά στη 2η περίοδο φτάνοντας και στο +25 (39-14) στο 16’. Το 20λεπτο έληξε 43-24 με το πιο χαρακτηριστικό στατιστικό να είναι αυτό των ριμπάουντ καθώς οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 30 έναντι 14 της Ένωσης.

Η ΑΕΚ  ισορρόπησε κάπως το παιχνίδι στην 3η περίοδο, όμως η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν πολύ καλή κι έτσι η διαφορά έμεινε σε υψηλά επίπεδα και στην τελευταία περίοδο πήρε διαστάσεις θριάμβου για τους «ερυθρόλευκους» που βρέθηκαν ακόμα και στο +29 (68-39) με καλάθι του Κολοβέρου 3’:26’’ για τη λήξη του παιχνιδιού.

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 43-24 (ημίχ.), 55-31, 72-50.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γ. Χρυσανθόπουλος): Ρουμελιώτης 5 (1), Μπαλής 6, Μερισιώτης, Τσουμάνης 8, Οικονόμου 13, Ζευγαράς, Ποκουσέβσκι 18 (1), Αρσενόπουλος 14 (3), Κατσίμπας, Κολοβέρος 5, Περρής, Χάλιος 3.

ΑΕΚ (Ν. Χατζής): Ιωάννου Α. 3, Βάσι 3, Ιωάννου Δ., Μιχαήλ 1, Αλεξάνδρου2, Ρούσσης, Ζαρκαδούλιας 5 (1), Καραβανάς 2, Πράπας 9 (1), Ρογκαβόπουλος 11, Χατζηδάκης 6, Μακαριάδης 8 (1).

Πηγή φωτογραφιών: intime.gr