Πρωταθλητής Ελλάδας ο Αθλητικός Σύλλογος Κωφών Κρήτης “Μίνωας”

Νίκησε στον τελικό με 73-48 τον Π.Ο. Κωφών Αθήνας

Υπερασπίστηκε τον τίτλο του ο Αθλητικός Σύλλογος Κωφών Κρήτης “Μίνωας”, καθώς στέφθηκε πρωταθλητής και στο 11ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα μπάσκετ κωφών, το οποίο πραγματοποιήθηκε το τριήμερο 23-25 Μαρτίου στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Την ευθύνη της διοργάνωσης είχε η Ε.Ο.Α. Κωφών και την αιγίδα η Γενική Γραμματεία Αθλητισμού, ενώ πήραν μέρος έξι σωματεία απ’ όλη την Ελλάδα. Η ομάδα του Ηρακλείου, ωστόσο, απέδειξε για μια ακόμη φορά ότι είναι πολύ δυνατή, κατακτώντας αήττητη τον τίτλο. Στον τελικό αντιμετώπισε τη νεοφώτιστη ομάδα Π.Ο. Κωφών Αθήνας, την οποία και νίκησε με 73-48, πανηγυρίζοντας ένα ακόμη πρωτάθλημα. Την 3η θέση κατέκτησε η ομάδα της Πάτρας (ΑΣΚΒΝΔΕ), καθώς νίκησε με 71-45 τον ΑΟΚ Αθήνας, στο μικρό τελικό.

Αυτή ήταν η 4η φορά που ο Α.Σ.Κ.Κ. “Μίνωας” στέφθηκε πρωταθλητής Ελλάδας, καθώς έχει κατακτήσει τον τίτλο και το 2014, το 2015 και το 2017.

Τα αποτελέσματα των αγώνων που έγιναν στο ΣΕΦ: 1η αγωνιστική: ΑΣΚ Κρήτης-ΑΣΚΒΝΔΕ Πάτρας 75-46, ΑΟΚ Αθήνας-ΠΟΚ Αθήνας 57-63. 2η αγωνιστική: ΑΣΚ Κρήτης-ΑΠΟΚΜ Θεσσαλονίκης 70-32, ΑΟΚ Αθήνας-ΠΑΟΚΜ Τρίπολης 46-28. 3η αγωνιστική: ΑΠΟΚΜ Θεσσαλονίκης-ΑΣΚΒΝΔΕ Πάτρας 28-55, ΠΑΟΚΜ Τρίπολης-ΠΟΚ Αθήνας 31-61.

Τελική φάση: Θέση 3-4: ΑΟΚ Αθήνας-ΑΣΚΒΝΔΕ Πάτρας 45-71. Τελικός: ΑΣΚ Κρήτης-ΠΟΚ Αθήνας 73-48.