Τα συγχαρητήρια του Σάκοτα και η ένεση του Ντούσαν…

Έσφιξε τα δόντια στο β΄ ημίχρονο ο αρχηγός της Ένωσης για να παίξει στο ματς

Για την εξαιρετική προσπάθεια των παικτών του μίλησε μετά την επική πρόκριση της ΑΕΚ επί της Νίπουργκ στην Τσεχία (93-82), ο Ντράγκαν Σάκοτα.

«Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, έκαναν εξαιρετική δουλειά. Ήταν πολύ δύσκολο να ανατρέψουμε τη διαφορά, αλλά όλοι πιστέψαμε και ο κόσμος που ήρθε εδώ να μας στηρίξει. Στο τέλος όταν πετυχαίνεις το μεγάλο σουτ μπορείς να πεις ότι είσαι και τυχερός, αλλά για να φτάσεις εκεί έπρεπε να προσπαθήσεις σκληρά.

Ρισκάραμε πολύ παίζοντας με χαμηλά σχήματα και χάσαμε 21 αμυντικά ριμπάουντ, αλλά στο τέλος καταφέραμε να πάρουμε τη μεγάλη νίκη και τώρα περιμένουμε τον επόμενο αντίπαλο», ανέφερε ο προπονητής της ΑΕΚ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο αρχηγός της Ένωσης , Ντούσαν Σάκοτα, έπαιξε σε όλο το β΄ημίχρονο σφίγγοντας τα δόντια και έχοντας κάνει ένεση, καθώς σε μια φάση στο δεύτερο δεκάλεπτο δέχτηκε ένα χτύπημα στη μέση. Ο διεθνής φόργουορντ δεν ήθελε να χάσει το ματς και ζήτησε από τους ανθρώπους του ιατρικού επιτελείου να του κάνουν ένεση, όπως και έγινε...