Έπαιξε στα ίσα τον πρωταθλητή Άτλαντα ο ΑΣΚΑ Ηράκλειο

Μείωσε στο καλάθι στα 50’’ ο ΑΣΚΑ Ηράκλειο, όμως δεν έφτασε στη μεγάλη ανατροπή

Πολύ κοντά σε μία τεράστια νίκη βρέθηκε ο ΑΣΚΑ Ηράκλειο απέναντι στον περυσινό πρωταθλητή και Κυπελλούχο Άτλαντα. Η ηρακλειώτικη ομάδα ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική, πλησίασε πολύ κοντά στο… θαύμα, όμως τελικά ηττήθηκε με 49-53 στο κλειστό στα Δύο Αοράκια στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Πανελληνίου πρωταθλήματος μπάσκε με αμαξίδιο.

Το παιχνίδι δεν είχε καμία σχέση με το αντίστοιχο περυσινό, όπου οι πρωταθλητές πέρασαν άνετα από την έδρα του ΑΣΚΑ Ηράκλειο. Οι παίκτες του Μάξιμου Χατζηδάκη πάλεψαν ως το τέλος για μία σπουδαία νίκη έχοντας στο πλευρό τους και τον κόσμο, όμως δεν τα κατάφεραν. Απέδειξαν, ωστόσο, ότι φέτος θα είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί απέναντι σε οποιοδήποτε αντίπαλο.

Ο ΑΣΚΑ Ηράκλειο κόντραρε στα ίσα τον Άτλαντα στο ξεκίνημα του αγώνα, ενώ ακόμα και όταν οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 4-12 χάρη στα καλάθια του Βάσση, βρήκε τις λύσεις και επέστρεψε στο ματς. Μείωσε σε 9-12 στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου και έμεινε κοντά ως το 16-20 που με ένα 0-5 σερί μετατράπηκε σε 16-25 στη λήξη του ημιχρόνου.

Η ηρακλειώτικη ομάδα αντέδρασε στην 3η περίοδο μειώνοντας σε 25-29 και 31-35 στο 27’, όμως ο Άτλας είχε την εμπειρία να κρατήσει τα ηνία χωρίς να μπορεί να χτίσει διαφορά, ωστόσο. Παρότι μάλιστα ο ΑΣΚΑ Ηράκλειο έχασε τον Χριστόφορο στο στο 27’:30’’ με πέντε φάουλ παρέμεινε ανταγωνιστικός, πήρε πόντους από τον Σταματάκη και μείωσε σε 43-47 5’:38’’ για το φινάλε. Δεν έμεινε, όμως μόνο εκεί καθώς μείωσε ακόμα και στο καλάθι (49-51) 50’’ πριν το τέλος. Το καλάθι του Χριστοδούλου στα 34’’ έκοψε τα φτερά των γηπεδούχων που πάλεψαν να στείλουν έστω το ματς στην παράταση, όμως δεν τα κατάφεραν.

Διαιτητές: Αρτεμάκη, Ξυλάς.

Τα δεκάλεπτα: 4-12, 16-25 (ημίχ.), 35-41, 49-53.

ΑΣΚΑ ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Μ. Χατζηδάκης): Γαστεράτος, Ψαράκης 10, Παπαδάκης Φ., Χατζηδάκης 17 (1), Σταματάκης 18, Χριστόφορος, Στυλιανακάκης 4.

ΑΤΛΑΣ (Σ. Ζωτός): Στάνκοβιτς 3, Ντογκιόνι 6, Κότσαρης 4, Χαλδαίος 4, Βάσσης 20, Χριστοδούλου 2, Κωνσταντινόπουλος, Τσαπανίδης 14.