Αήττητη στα Δύο Αοράκια η Εθνική μας, νίκησε 87-75 την Εσθονία

Οι διεθνείς άντεξαν στην πίεση των Εσθονών και έκαναν το 3 στα 3

Κάνοντας ένα καταπληκτικό 3ο δεκάλεπτο, η Εθνική μας νίκησε με 87-75 την Εσθονία στο κλειστό στα Δύο Αοράκια και διατήρησε το αήττητο σερί της στον 8ο όμιλο των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Παρουσία περίπου 2.500 φίλων του μπάσκετ, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα χρειάστηκε αρκετό χρόνο να βρει ρυθμό, όμως με οδηγούς τους παλιούς (Μπουρούση, Βασιλόπουλο, Μαυροειδή) κατάφερε να πάρει μία διαφορά και παρότι οι Εσθονοί με τα τρίποντα μείωσαν στην 4η περίοδο δεν το πλήρωσε. Οι διεθνείς διατήρησαν την ψυχραιμία τους, ήταν εύστοχοι στις βολές και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Δεν κύλησε πολύ καλά το 1ο δεκάλεπτο για την Ελλάδα καθώς επέτρεψε στην Εσθονία να τρεξει και να βρει ελεύθερα σουτ και αυτό της έδωσε το δικαίωμα να είναι ανταγωνιστική παίρνοντας μάλιστα αρκετές φορές και τα ηνία στο σκορ. Η λήξη του δεκαλέπτου, πάντως, βρήκε τη «γαλανόλευκη» μπροστά με 20-18.

Το σκηνικό έμεινε ίδιο τα πρώτα λεπτά της 2ης περιόδου, όμως με Μποχωρίδη, Κατσιβελη, Γιαννόπουλος, Σάκοτα και Μαυροειδή, η Εθνική μας έπαιξε καλύτερη άμυνα και παράλληλα πιο ορθολογικά στην επίθεση με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 28-23 στο 14’ με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Κατσίβελη.

Η Εσθονία απάντησε με ένα γρήγορο 4-0 μειώνοντας σε 28-27, όμως η αντεπίθεσή της δεν είχε συνέχεια καθώς πλέον οι διεθνείς είχαν τον τρόπο να τη σταματήσουν. Μάλιστα βρέθηκε στο +8 (35-27) 31’’ για το ημίχρονο που έληξε 35-29.

Στην 3η περίοδο η Εθνική μας προσέφερε και θέαμα με τους Μπουρούση, Βασιλόπουλο, Μαργαρίτη και Μαυροειδή εκτοξεύοντας την υπέρ της διαφορά ακόμα και στους 22 πόντους (61-39) 22’’ πριν το 30λεπτο με το τρίποντο του Λούντζη.

Χαλαροί μπήκαν οι διεθνείς μας στην 4η περίοδο. Έδωσαν ελεύθερα σουτ στους Εσθονούς , οι οποίοι ήταν πολύ εύστοχοι και με επιμέρους 2-13 σερί μείωσαν σε 63-52 στο 32’:33’’ αναγκάζοντάς τον Θανάση Σκουρτόπουλο να ζητήσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Τα τρίποντα συνέχισαν να μπαίνουν, ωστόσο, με αποτέλεσμα η διαφορά να πέσει στους 8 πόντους (69-61 με τρίποντο του Κίτσινγκ στο 35’, και 78-70 με… βόμβα του Κέντους 2’:16’’ πριν το φινάλε), αλλά και στους 6 (78-72) με δύο βολές του Σοκ στο 38’ .

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 35-29 (ημίχ.), 61-39, 87-75.

ΕΛΛΑΔΑ (Θ. Σκουρτόπουλος): Λούντζης 3 (1), Κατσίβελης 6, Αθηναίου 1, Μπουρούσης 21 (1), Μαργαρίτης 11, Μποχωρίδης 7, Σάκοτα, Βασιλόπουλος 17 (3), Μαυροειδής 11, Γκίκας 3 (1), Γιαννόπουλος 3 (1), Κασελάκης 4.

ΕΣΘΟΝΙΑ (Τ. Σοκ): Σοκ 16 (4), Ταλτς 12 (2), Κεντούς 14 (4), Χέρμετ, Κανγκούρ 3, Ντόρμπεκ 4, Κούρμπας, Κάγιουπανκ, Όλμρε 3, Κίτσινγκ 14 (4, Παασόγια 9 (1), Κουλαμάε.