Ήττα στο φινάλε για τον Κύδωνα

Μεγάλη ευκαιρία να φτάσει σε μία σπουδαία νίκη έχασε ο Κύδων καθώς κοίταξε στα μάτια τον Άρη Πετρούπολης, όμως ήταν άστοχος στο φινάλε γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 64-69.

Οι Χανιώτες δεν ξεκίνησαν καλά και βρέθηκαν να χάνουν 16-25 στο 10', ενώ ο Άρης διατηρούσε σταθερά τα ηνία με το ημίχρονο να λήγει 33-40.

Στην 3η περίοδο ξεκίνησε η αντεπίθεση του Κύδωνα, ο οποίος μείωσε τη διαφορά, ενώ στα μέσα του τελευταίου δεκαλέπτου πήρε και τα ηνία με 57-56. Το σκορ ήταν 62-58 στο 37', όμως ο Άρης έμεινε κοντά και με το τρίποντο του Χρονόπουλου 44'' πριν το φινάλε πήρε τα ηνία με 64-65. Στα 14'' ο Τσαρουχάς πήγε στις ελεύθερες βολές, όμως ήταν άστοχος, ενώ και το τρίποντο του Υφαντόπουλου ήταν άστοχο στα 5'' με το σκορ να είναι 64-67.

Οι άνθρωποι του Κύδωνα έχουν παράπονα από τη διαιτησία κυρίως του κ. Τσακαλογιάννη.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κωνσταντινίδου-Τσακαλογιάννης.

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 33-40 (ημίχ.), 49-55, 64-69.

ΚΥΔΩΝΑΣ ΧΑΝΙΩΝ (Κ.ΣΔΡΑΚΑΣ): Βλαχάκης 4 (1), Υφαντόπουλος 8 (2), Αλεξίου 15 (1), Χοχλάκης, Ζανιδάκης, Τσαρουχάς 11, Τσαμπάς 6, Μπαγάκης, Κολαρετάκης 5, Αδοντάκης 6, Λιονάκης 7, Κοντογιάννης 2.

ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (ΠΑΝ.ΚΑΚΑΛΙΑΣ): Βενιτουράκης 3 (1), Ηλιόπουλος 4, Χρονόπουλος 23 (4), Μπαζιώτης 8(1), Κώτσιας, Μπινιάρης, Παπαγεωργόπουλος 6, Μακρόπουλος 16, Βεντούρης 9 (3).