Ανατροπή χωρίς νίκη για τον ΟΦΗ

Αν και γύρισε από το -17 ο ΟΦΗ δεν κατάφερε να φτάσει στη νίκη που θα τον έβαζε στο σωστό δρόμο για την παραμονή του στην Α2 Εθνική κατηγορία. Γνώρισε την ήττα με 84-90 και συνεχίζει να βρίσκεται σε εξαιρετικά δύσκολη θέση για την παραμονή του.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία στο σκορ από το ξεκίνημα του παιχνιδιού καθώς όποια προβλήματα αντιμετώπιζαν στην άμυνα ζώνης του ΟΦΗ καλύπτονταν από τα επιθετικά ριμπάουντ των Τόμιτς και Γκέρου. Έτσι, ο Κόροιβος προηγήθηκε με 8-13 και 10-15, ενώ στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου κατάφερε να χτίσει και διαφορά 8 πόντων (22-30) στο 12'.

Με ένα επιθετικό ξέσπασμα οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 30-32 στο 14', αλλά δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάτι καλύτερο καθώς στα χαμένα σουτ του Κόροιβου υπήρχε πάντα ένα χέρι να πάρει το επιθετικό ριμπάουντ, να ανανεώσει την επίθεση και να πετύχει καλάθι. Η διαφορά ανέβηκε και πάλι στους 8 πόντους (36-44) στο 18' με τα ριμπάουντ στο ημίχρονο που έληξε 43-48 να είναι 13 έναντι 22 υπέρ της ομάδας της Αμαλιάδας εκ των οποίων τα 10 ήταν επιθετικά.

Ο Κόροιβος ήταν κυρίαρχος του παιχνιδιού σε άμυνα και επίθεση στην 3η περίοδο. Με επιμέρους σερί 5-16, λοιπόν, προηγήθηκε με 48-64 στο 24' και διατήρησε αυτή τη διαφορά σε όλο το 3ο δεκάλεπτο, το οποίο έληξε με 60-77 χάρη σε ένα τρίποντο του Τσόσιτς στην εκπνοή του.

Ο ΟΦΗ άφησε την αντεπίθεσή του για το 4ο δεκάλεπτο, όπου κράτησε για περίπου πέντε λεπτά άποντους τους παίκτες του Κόροιβου και με σερί 8-0 μείωσε σε 68-77 στο 33':30''. Τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ δεν επέτρεψαν να μειώσει περισσότερο, αλλά ένας διαπληκτισμός του Καρύδα με την κερκίδα που είχε ως αποτέλεσμα να χρεωθεί ο γκαρντ του Κόροιβου με τεχνική ποινή και αυτό έδωσε τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να μειώσουν ακόμα και στους 4 πόντους (79-83).

Το καλάθι του Τόμιτς και το λάθος του Κιτσούλη που ακολούθησαν έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ του Κόροιβου.

Διαιτητές: Μαγκλογιάννης, Μπίκας, Καραβίτης.

Τα δεκάλεπτα: 19-24,43-48 (ημίχ.), 60-77, 84-90.

ΟΦΗ (Φ. Τακιανός): Τσερκιτσόγλου 4, Πετράκης 20 (4), Ντοϊτσίνοφ 5, Καραδολάμης 11, Σιώπης 3 (1), Κιτσούλης 18 (2), Μπαλάφας 10, Ματαλών 13 (1).

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Β. Νιπεργιάλης): Νοέας 12 (1), Αντωνιάδης 10, Καρύδας 18 (2), Κούρτης 18 (4), Τόμιτς 14, Χατζόπουλος, Μαγιντόμπε 2, Γκέρος 7, Τσόσιτς 9 (1).