Με το αριστερό στο 2013 ο ΟΦΗ

Με το... αριστερό μπήκε στο 2013 ο ΟΦΗ, αφού ηττήθηκε με 3-0 από την Ξάνθη. Κακή εμφάνιση για την ομάδα της Κρήτης, άτυχος και ο Γιάννης Πετράκης στο ντεμπούτο του, αφού αναγκάστηκε να παίξει με... μισή ομάδα.

Πρόβλημα της τελευταίας στιγμής προέκυψε με τον τερματοφύλακα Στέφανο Γουναρίδη, καθώς στην προθέρμανση ένιωσε ενοχλήσεις και τη θέση του πήρε ο Αγριμάκης. Τραυματίστηκε νωρίς και ο Βερόν και αντικαταστάθηκε. Συν τοις άλλοις ο Παπάζογλου δεν χρησιμοποιήθηκε, ενώ νοκ-άουτ ήταν οι Λαμπρόπουλος, Ζορμπάς, όπως και ο "εξαφανισμένος" Μίρνες Σίσιτς.

Ο ΟΦΗ είχε ισορροπήσει το ματς, μέχρι που βγήκε ο Βερόν και δέχτηκε δύο γκολ στο α' ημίχρονο. Άλλο ένα γκολ έβαλε η Ξάνθη στην επανάληψη, ο ΟΦΗ ξύπνησε αργά και είχε δοκάρι με τον Κουτσιανικούλη.

Το φιλμ του αγώνα

15' Κεφαλιά ψαράκι από Περογαμβράκη, στην αγκαλιά του Λοντίγκιν.

27' Νέα ατυχία, αποχωρεί ο Βερόν λόγω τραυματισμού και τη θέση του παίρνει ο Μπανούσης.

30' Φάουλ Μάνταλου, δύσκολη απόκρουση του Αγριμάκη σε κόρνερ.

35' Νέα ευκαιρία για την Ξάνθη με τον Βασιλακάκη. Πιέζουν την εστία του ΟΦΗ οι γηπεδούχοι, προκαλώντας ρήγματα από τα πλάγια.

36' Σύγχυση στην άμυνα του ΟΦΗ, επωφελήθηκε ο Μαρίν και άνοιξε το σκορ για την Ξάνθη.

41' Ωραία αντεπίθεση του ΟΦΗ και σουτ του Μπανούση, η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Λοντίγκιν.

42' Ο Μάνταλος με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-0.

45' Ολοκλήρωση α' ημιχρόνου, Ξάνθη-ΟΦΗ 2-0.

46' Έναρξη β' μέρους με αλλαγή για τον ΟΦΗ, στο ματς ο Ροβίθης αντί του Καπουράνη.

61' Ό,τι θέλει κάνει η Ξάνθη στο γήπεδο, ο Ονουάτσι τελειώνει ιδανικά μία αντεπίθεση για τους γηπεδούχους, γράφοντας το 3-0 στο παιχνίδι.

73' Δοκάρι για τον ΟΦΗ είχε ο Κουτσιανικούλης.

Οι συνθέσεις

ΞΑΝΘΗ: Λοντίγκιν, Μπαξεβανίδης, Γούτας, Βάλλας, Μάνταλος, Μαρσελίνιο, Μαρίν, Ονουάτσι, Ντάνι, Βασιλακάκης, Κομεσίδης.

ΟΦΗ: Αγριμάκης, Βερόν (27' λ.τ. Μπανούσης), Μονιάκης, Σαρ, Κουτσιανικούλης, Ζαχαράκης, Ιωαννίδης, Καπουράνης (46' Ροβίθης), Περογαμβράκης, Σόουζα, Βιτώρος (77' Χατζηκοσμάς).