«Κάζο» για τη Μάντσεστερ Γ. στο Europa League, πρόκριση για τη Γιουβέντους

Θέαμα, πολλά γκολ και αγωνία για την πρόκριση μέχρι τέλος, στις χθεσινές αναμετρήσεις-ρεβάνς για το Europa League και το Conference League.

Οι δύο διοργανώσεις της UEFA έφτασαν αισίως στην ημιτελική φάση και απομένει ένα τελευταίο βήμα για τον τελικό.

Στο Europa League, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έφαγε το… χαστούκι της βραδιάς, με ήττα-αποκλεισμό 3-0 από τη Σεβίλλη στο «Σάντσεθ Πιθχουάν».

Η Γιουβέντους θα αντιμετωπίσει τους Ισπανούς στους «4», με το χθεσινό 1-1 στην έδρα της Σπόρτινγκ.

Την παράταση χρειάστηκε η Ρόμα του Ζοσέ Μουρίνιο για να προκριθεί επί της Φέγενορντ (με 4-2 συνολικό σκορ) και στα ημιτελικά θα κοντραριστεί με τη Λεβερκούζουν που πήρε χθες ευρεία νίκη 1-4 στην έδρα της Ουνιόν.

Europa League

Ρόμα-Φέγενορντ 4-1 (4-2)

Ουνιόν-Λεβερκούζεν 1-4 (2-5)

Σπόρτινγκ-Γιουβέντους 1-1 (1-2)

Σεβίλλη-Μάντσεστερ Γ. 3-0 (5-2)

Οι ημιτελικοί

Στο Conference League, ο Παυλίδης με δύο γκολ ήταν ο «ήρωας» της Άλκμααρ, στέλνοντας στην παράταση και έπειτα στα πέναλτι το ματς με την Άντερλεχτ, με τους Ολλανδούς να παίρνουν την πρόκριση.

Άνετα πέρασε η Γουέστ Χαμ με το 4-1 κόντρα στη Γάνδη, ενώ η Φιορεντίνα τα… χρειάστηκε κόντρα στη Λεχ Πόζναν, αλλά προκρίθηκε.

Πήρε το… εισιτήριο και η Βασιλεία, με το 1-2 κόντρα στη Νις να διαμορφώνεται στην ημίωρη παράταση.