ΟΦΗ-Λαμία Live

Συνεχίζεται η δράση στα play out της Super League, με τον ΟΦΗ να αντιμετωπίζει τη Λαμία για την 3η αγωνιστική.

Η ομάδα του Ηρακλείου θέλει τη νίκη για να αναρριχηθεί όσο γίνεται ψηλότερα στην ειδική βαθμολογία, αλλά ταυτόχρονα να βάλει τέλος στο αρνητικό σερί εντός έδρας.

Οι «ασπρόμαυροι» έχουν να κερδίσουν στο «Γεντί Κουλέ» από τις 21 Ιανουαρίου και την αναμέτρηση με τον Αστέρα Τρίπολης.

Το κίνητρο είναι υπαρκτό, παρότι θα αγωνίζονται κόντρα σε ένα αντίπαλο που παίζει… τελικούς παραμονής.

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Βούρος, Πασαλίδης (85' Γιοχού), Διαμαντής, Λάρσον, Τοράρινσον, Μεγιάδο, Ντιουσέ (67' Τοράλ). Μπάκιτς (79' Περέα), Νέιρα (67' Λουίζ Φελίπε), Ντίκο (79' Μοσκέρα).

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Γκαραβέλης, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Αμπάντα (63' Σαραμαντάς), Τζανδάρης (63' Μπεχαράνο), Νούνιες, Ντε Βινσέντι (63' Μεντίνα), Καραμάνος (63' Τόσιτς), Μαρτίνεθ, Βέργος (76' Μανούσος).

Παρακολουθείστε την εξέλιξη του αγώνα από το neakriti.gr

1' Ξεκίνησε το παιχνίδι στο "Γεντί Κουλέ".

2' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ωραία σέντρα του Λάρσον από δεξιά, ο Ντίκο στη μικρή περιοχή δεν έκανε το άλμα του στο σωστό χρόνο, ώστε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά.

5' Καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους, με τον Βέργο να επωφελείται από τη λανθασμένη απομάκρυνση του Διαμαντή, όμως το σουτ του Έλληνα επιθετικού κοντράρει στο σώμα του αμυντικού των Κρητικών.

21' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ 0-1: Εκτέλεση φάουλ από τον Ντε Βινσέντι, ο Βούρος δεν μπορεί να απομακρύνει σωστά τη μπάλα και ο Μαρτίνεθ από κοντά τη στέλνει στα δίχτυα για το 0-1.

27' Ο Μαρτίνεθ θα μπει στην περιοχή του ΟΦΗ με αρκετό χώρο μπροστά του, τελευταία στιγμή θα τον ανακόψει ο Πασαλίδης.

29' Σέντρα του Νέιρα από δεξιά, ο Μπάκιτς στην μικρή περιοχή θα πιάσει την κεφαλιά, όμως είναι άστοχος.

31' Πολύ καλή ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Κάθετη πάσα του Νέιρα για τον Μπάκιτς, ο Μαυροβούνιος πλασάρει από το ύψος του πέναλτι και στέλνει τη μπάλα άουτ.

39' Κίτρινη κάρτα στον Νέιρα.

42' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 1-1: Ο Ντίκο ξεμαρκάρεται ωραία στα όρια της μεγάλης περιοχής και με δυνατό σουτ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Γκαραβέλη για το 1-1.

44' Κίτρινη κάρτα στον Ντε Βινσέντι.

45' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 2-1: Ανατρέπει το εις βάρος του σκορ ο ΟΦΗ, μέσα σε τρία λεπτά. Μετά από φάση διαρκείας στα αντίπαλα καρέ, ο Μεγιάδο κάνει το δυνατό σουτ και αφού η μπάλα βρει στο σώμα του Ντε Βινσέντι καταλήγει στα δίχτυα για το 2-1.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, 2-1 προηγείται το σκορ. Ένα "ξέσπασμα" 10 λεπτων έφερε την ανατροπή για την ομάδα του Ηρακλείου, που μόλις "πάτησε" στην αντίπαλη περιοχή βρήκε τις "τελικές" και είχε την απαραίτητη αποτελεσματικότητα σε δύο περιπτώσεις.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

52' Κίτρινη κάρτα στον Μεγιάδο.

58' Συρτό σουτ του Ντίκο έξω από την περιοχή, μπλοκάρει στην αριστερή του γωνία ο Γκαραβέλης.

62' Κίτρινη κάρτα στον Διαμαντή.

63' Τέσσερις αλλαγές για τη Λαμία. Ο Τόσιτς στη θέση του Καραμάνου, ο Μπεχαράνο αντί του Τζανδάρη, ο Μεντίνα αντικαθιστά τον Ντε Βινσέντι και ο Σαραμαντάς τον Αμπάντα.

64' Ευκαιρία για τη Λαμία. Ο Βέργος απέναντι στον Μανδά από το ύψος του πέναλτι, ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ αποκρούει σωτήρια.

67' Δύο αλλαγές από τον Βάλντας Νταμπράουσκας. Ο Τοράλ στη θέση του Ντιουσέ και Λουίζ Φελίπε αντί του Νέιρα.

70' Ο Ντίκο σουτάρει με πολύ δύναμη από διαγώνια θέση μέσα στην περιοχή, αποκρούει σε κόρνερ ο Γκαραβέλης.

76' Τελευταία αλλαγή για τη Λαμία, με τον Μανούσο στη θέση του Βέργου.

78' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 3-1: Ο Λάρσον δίνει για τον Τοράλ μέσα στην περιοχή και ο Ισπανός με όμορφο πλασέ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-1.

79' Δύο αλλαγές για τον ΟΦΗ. Ο Περέα στη θέση του Μπάκιτς και ο Μοσκέρα αντί του Ντίκο.

81' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 4-1: Συνεργασία του Μοσκέρα με τον Τοράλ, ο Ισπανός με το δεύτερο προσωπικό γκολ μέσα σε τρία λεπτά, ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 4-1.

85' Τελευταία αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Γιοχού στη θέση του Πασαλίδη.

90' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ: Φαλτσαριστό σουτ του Τόσιτς, η μπάλα σταματάει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Μανδά.

92' Από μία κίτρινη σε Παπαδόπουλο και Λουίζ Φελίπε, μετά τις αψιμαχίες των ποδοσφαιριστών στο χώρο του κέντρου.

Τέλος του αγώνα, νίκη 4-1 του ΟΦΗ κόντρα στη Λαμία.