Mε νίκη πέρασε και από το ΒΑΚ ο Πανιώνιος

Επικράτησε του ΟΦΗ με 49-85 και «κλείδωσε» την πρωτιά…

Μερικές ημέρες μετά την αξιόμαχη παρουσία του και τον αποκλεισμό από την ΑΕΚ για το Final -8του Κυπέλλου Ελλάδας στο κλειστό στα «Δύο Αοράκια» ο Πανιώνιος νίκησε σήμερα στο ΒΑΚ τον ΟΦΗ με 49-95, για την 18η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β’ Εθνικής -ένα αποτέλεσμα που τον ανεβάζει πια στο 17-1 για φέτος δίνοντάς του την ίδια στιγμή το πλεονέκτημα της μιας ακόμα νίκης για να διασφαλίσει και μαθηματικά την πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα του 2ου ομίλου της Β Εθνικής.

Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν εμφανής από τα πρώτα λεπτά της συνάντησης, όταν ο Πανιώνιος ξεκίνησε προηγούμενος με 0-5 στο 2ο λεπτό και με 2-7 στο 3ο λεπτό ενώ το 10λεπτο ολοκληρώθηκε με 10-22. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πλουραλισμό στην επίθεση και αύξησαν την διαφορά στους 24πόντους (21-45) στο ημίχρονο ενώ ανάλογη ήταν και η συνέχεια με την ψαλίδα να ανοίγει ακόμη περισσότερο στο 30ο λεπτό όταν ο Πανιώνιος έφτασε το +31 (36-67). Την τελευταία περίοδο ο ΟΦΗ έριξε λευκή πετσέτα και οι παίκτες του Περικλή Ταυρόπουλου το εκμεταλλεύτηκαν, φτάνοντας στο εμφατικό +46 (49-95).

Ο ΟΦΗ απέχει τρία ματς από την απευθείας ζώνη του υποβιβασμού και το επόμενο ματς στην Καλλιθέα κόντρα στον τοπικό Έσπερο (από τον οποίο είχαν ηττηθεί εντός έδρας στον πρώτο γύρο) αποκτάει μεγάλη βαρύτητα.

Τα δεκάλεπτα: 10-22, 21-45, 36-67, 49-95.

ΟΦΗ (Ράλλης - Καρλάφτης): Λιανός, Κοτρώτσιος 1, Λάππας 7, Φρογάκης 1, Τσερκιτζόγλου, Πέτρου, Πρωτογεράκης 7, Σταμπουλής 9(2), Πάλλης 5, Αναστασάκης 5(1), Θεοδωρίδης 3(1), Μπουμπάρης 11.

Πανιώνιος (Ταυρόπουλος): Σκάνδαλος 13(2), Παπαδιονυσίου Γ 4(1), Λάζαρης 4, Παπαδιονυσίου Ε. 2, Αντωνάκης 7(1), Σαχπατζίδης 5, Μάντζαρης 6(2), Σταθόπουλος 5(1), Χάλαρης 21(3), Καραίσκος 9, Τρύφωνας, Βεργίνης 19(4).