Πρώτος και αήττητος ο ΑΣΚΑ Ηράκλειο, νίκησε και στα Τρίκαλα

Πήρε το 5ο ροζ φύλλο αγώνα, σε ισάριθμα παιχνίδια...

Την εντυπωσιακή του πορεία στο πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας μπάσκετ με αναπηρικό αμαξίδιο, συνεχίζει ο ΑΣΚΑ Ηράκλειο που ξεπέρασε με επιτυχία και το εμπόδιο του Αστέρα Τρικάλων, εκτός έδρας με το εμφατικό 19-76. Η ομάδα του Ηρακλείου ήταν σε ένα ακόμη ματς καταιγιστική, παίρνοντας το 5ο ροζ φύλλο αγώνα, σε ισάριθμα παιχνίδια.

Το συγκρότημα του ΑΣΚΑ μπήκε από την αρχή δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να πάρει από το 1ο δεκάλεπτο κεφάλι στο σκορ (4-19) ενώ έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενο με +23 (11-34). Με τους Χατζηδάκη και Σταματάκη να είναι ασταμάτητοι στο σκοράρισμα και τους Στυλιανακάκη, Σέβτσοβ να ακολουθούν η ομάδα του Ηρακλείου έφτασε εύκολα στο +44 της 3ης περιίδου (15-60) και στο τελικό 19-76. Τα δεκάλεπτα: 4-19, 11-34, 15-60, 19-76.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ (Τζάνης): Χατζής 16 (2), Καλαϊτζίδης 2, Καραμπίνας 2, Λεοντάρης, Ζησόπουλος, Αργυρόπουλος.

ΑΣΚΑ ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Κυριακούδη): Γαστεράτος 6, Χουρδάκης, Χατζηδάκης 20, Καφούσης 2, Τζωρμπατζάκης, Σέβτσοβ 10, Ψαράκης 6, Σταματάκης 20, Στυλιανακάκης 12.

Από την άλλη οι Αετοί Κρήτης είχαν διπλή αγωνιστική υποχρέωση το προηγούμενο Σαββατοκύριακο χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να πετύχουν κάποιο νικηφόρο αποτέλεσμα. Αρχικά αγωνίστηκαν στο Βόλο και στη συνέχεια στα Τρίκαλα με τον Αστέρα. Σε ότι αφορά το ματς του Σαββάτου, η ομάδα των Χανίων έχασε 60-43 στο Βόλο, πληρώνοντας κυρίως την παρουσία της στο α΄μέρος. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 35-17 υπέρ των Αργοναυτών ενώ στη συνέχεια ο Κουφός κυρίως προσπάθησε να δώσει κάποιες λύσεις στην επίθεση, που δεν ήταν όμως αρκετές. Τα δεκάλεπτα: 17-4, 35-17, 50-32, 60-43.

ΑΡΓΟΝΑΥΤΕΣ ΒΟΛΟΥ (Μανούκα): Μαλάτος 10, Καρακώστας, Μπαρμπαγεωργόπουλος, Μπαρτζιώκας, Κυριάκης 34 (1), Πλεξίδας 16.

ΑΕΤΟΙ ΚΡΗΤΗΣ (Κουλουριώτης): Γκιζιλης 6, Κοκολάκης 8, Στρατηδάκης, Κουφός 18, Μαραβέλιας 3, Σκορδύλης 8, Μπουχαλάκης, Κορονέλ.

Την Κυριακή, στα Τρίκαλα, οι Αετοί Κρήτης ήταν περισσότερο μαχητικοί, όμως και πάλι γνώρισαν την ήττα, αυτή τη φορά με 48-41 από τον Αστέρα. Τα δεκάλεπτα: 17-8, 33-23, 42-31, 48-41.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ (Τζάνης): Χατζής 30, Καλαϊτζίδης 2, Καραμπίνας 4, Λεοντάρης, Ζησόπουλος 8, Αργυρόπουλος 4.

ΑΕΤΟΙ ΚΡΗΤΗΣ (Κουλουριώτης): Γκιζίλης, Σκορδύλης 10, Μαραβέλιας 29 (2), Κοκολάκης 2, Στρατηλάκης, Μπουχαλάκης, Κορονέλ, Κωνσταντάκης, Κουφός.