Παλικαρίσιος βαθμός για την Κ19 του ΟΦΗ, 1-1 με τον ΠΑΟΚ στη Σουρωτή

Εξαιρετική εμφάνιση - ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο - και ένας βαθμός για την ομάδα Κ19 του ΟΦΗ, στη σημερινή αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ στις αθλητικές εγκαταστάσεις της Σουρωτής.

Το τελικό 1-1 κόντρα στον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος ήταν απόρροια της μεγάλης προσπάθειας των ποδοσφαιριστών του Μανόλη Πατεμτζή.

Με σκόρερ τον Πιστικό, εξαιρετική αμυντική λειτουργία και καίριες επεμβάσεις από τον Μακατουνάκη στο τέρμα, η Κ19 του ΟΦΗ στάθηκε όρθια και μάλιστα με λίγη τύχη θα μπορούσε και να πάρει το "διπλό" και να υποχρεώσει τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ σε εντός έδρας ήττα!

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Καλόγηρο με πλασέ μέσα από την περιοχή, είχαν κατοχή και δημιούργησαν επιθετικές προϋποθέσεις, με την άμυνα του ΟΦΗ πάντως να στέκεται καλά αλλά την ομάδα του Ηρακλείου να υστερεί στην δημιουργία.

Στην επανάληψη, οι Κρητικοί "πάτησαν" καλύτερα από τον αντίπαλο στον αγωνιστικό χώρο, κερδίζοντας τις περισσότερες προσωπικές μονομαχίες!

Ταυτόχρονα ανέβηκαν ψηλότερα στο γήπεδο και με καλή κυκλοφορία, δημιούργησαν επικίνδυνες καταστάσεις στην αντίπαλη περιοχή.

Σε μια από αυτές στο 69', ο Πιστικός με τρομερό σουτ έξω από την περιοχή πέτυχε το 1-1 ενώ νωρίτερα ο Μακατουνάκης είχε κάνει εντυπωσιακή απόκρουση σε τετ-α-τετ με τον Γκιτέρσο.

Ο ΟΦΗ θα μπορούσε να πάρει και το διπλό, καθώς είχε χαμένη ευκαιρία αρχικά με δοκάρι του Φανουράκη στο 83' σε εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή και στη συνέχεια ο Φαλατάχ πλάσαρε από κοντά αλλά δεν βρήκε στόχο!

ΠΑΟΚ (Στέλιος Μαλεζάς): Νικολακούλης, Γεωργιάδης, Δεληγιάννης, Ζίλο, Πασαχίδης, Τσίκος, Αδάμ, Καλόγηρος, Γκιτέρσος, Γκούμας, Αθανασίου.

ΟΦΗ (Μανόλης Πατεμτζής): Μακατουνάκης, Χνάρης, Χότζα, Ρολάκης, Μάρα (18' λ.τ. Σαλούστρος), Σημαντηράκης, Αποστολάκης, Πιστικός (70' Φανουράκης), Γανόπουλος (46' Ζαχαριουδάκης), Θεοδοσουλάκης, Φαλατάχ.