Κύπελλο Ελλάδος: «Πικρός» αποκλεισμός για ΑΟΑΝ

Ηττήθηκε με 2-1 από τον Απόλλωνα Παραλιμνίου

Το πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε να προκριθεί ο ΑΟΑΝ στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδος καθώς ηττήθηκε με 2-1 από τον Απόλλωνα Παραλιμνίου σε ένα παιχνίδι το οποίο οδηγήθηκε στην παράταση καθώς οι δύο ομάδες είχαν μείνε στο 1-1 στην κανονική διάρκεια.

Με το… καλημέρα ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ. Ο Γεωργιάδης εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα πέρασε από το τοίχος και κατέληξε στα δίχτυα του Γιαγκιόζη για το 0-1 μόλις στο 2΄. Πρώτη φάση για τον ΑΟΑΝ στο τρίτο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Ζέλιου, ο Χύσι πήρε τη κεφαλιά με τη μπάλα να περνάει έξω.

Το παιχνίδι στη συνέχεια απέκτησε καλό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να έχουν δύο τεράστιες ευκαιρίες για να σκοράρουν. Αρχικά ο ΑΟΑΝ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μηνά, βρήκε τον ανενόχλητο Φουκαράκη από το ύψος του πέναλτι, με τη κεφαλιά του να περνάει εκτός.

Αμέσως μετά στο 12′ ο Απόλλων «άγγιξε» το 0-2. Τραγικό λάθος στην άμυνα του ΑΟΑΝ, ο Καρυοφύλλης επωφελύθηκε, είχε την ευκαιρία να σκοράρει σε κενή εστία, ωστόσο καθυστέρησε, με τους παίκτες των γηπεδούχων να…. υψώνουν τοίχο και ο Τσανάι σε ρόλο τερματοφύλακα έσωσε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, με τον Απόλλων να απειλεί στο 29′ με τον Ελέζι και στο 30′ ο ΑΟΑΝ ισοφάρισε! Μετά από σέντρα του Ζέλιου, ο Μελισσόπουλος κατέβασε την μπάλα με τρομερό κοντρόλ, γύρισε, πάσαρε στον κενό χώρο και ο Μηνάς με άψογο πλασέ ισοφάρισε σε 1-1! Μια κεφαλιά του Γεωργιάδη ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Απόλλων μπήκε πιο δυνατά, είχε την κατοχή και στο 51′ απείλησε με τον Ελέζι, ενώ δύο λεπτά αργότερα με τον ίδιο είχε νέα καλή στιγμή. Ο ρυθμός έπεσε, με τον Απόλλων να έχει περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια του, με τους φιλοξενούμενους να απειλούν ξανά με ένα πολύ καλό μακρινό σουτ του Ελέζι και τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

Λίγες καλές στιγμές στη συνέχεια, στα πέντε λεπτά πριν το τέλος, οι δύο ομάδες είχαν από μια μεγάλη ευκαιρία. Στο 87′ ο Τσελίδης, ανενόχλητος, από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έστειλε τη μπάλα άουτ, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μηνάς πήρε τη μπάλα από τα δεξιά της περιοχής, έκανε το σουτ, με τη μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων! Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους στη παράταση.

Στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης, δεν σημειώθηκε κάτι αξιοσημείωτο, με τον ΑΟΑΝ να έχει τον ελέγχο και να απειλεί κυρίως από στημένες φάσεις, χωρίς αποτέλεσμα. Ίδιο έργο και στο δεύτερο μέρος της παράτασης, με τον Απόλλων ωστόσο να εκμεταλλεύεται λάθος στη μεσαία γραμμή και ο Γεωργιάδης βρέθηκε απέναντι από τον Γιαγκιόζη και με όμορφο τελείωμα έγραψε το 1-2 στο 109′.

Μέχρι το φινάλε, ο ΑΟΑΝ πίεσε για την ισοφάριση, χωρίς αποτέλεσμα, γνωρίζοντας τον αποκλεισμό και την ευκαιρία να γράψει ιστορία, με τον Απόλλων να γίνεται η πρώτη ερασιτεχνική ομάδα που θα πάρει μέρος σε προημιτελική φάση του κυπέλλου Ελλάδας.

ΑΟΑΝ (Γιώργος Κούτσης): Γιαγκιόζης, Γωνιωτάκης (69’ Δολαψάκης), Κίτος, Τσανάι, Ζέλιος, Φουκαράκης, Χύσι, Νοκάι (63’ λ.τρ. Πλουσής), Μελισσόπουλος, Μηνάς (105’ Μαρκάκης), Σέχου.

Απόλλων Παραλιμνίου (Νίκος Καραμπετάκης): Φ. Κουτζαβασίλης, Ι. Κουτζαβασίλης, Γκούμας, Τσομαχασβίλι, Ελέζι (117’ Γάκης), Καρυοφύλλης (77’ Πέτρου), Κιουτσεκτσίδης (102’ Παπαδόπουλος), Τζαμπέγια (113’ Κωνσταντινίδης), Τζελίδης, Γεωργιάδης (113’ Καρατλίδης), Γκέκας.