Στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας Λεβαδειακός, Λαμία και Καλλιθέα

Τρεις ομάδες εξασφάλισαν το… εισιτήριο για την επόμενη φάση

Την παρουσία τους στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας εξασφάλισαν τρεις ομάδες από τα μεσημεριανά παιχνίδια, ενώ στην παράταση οδηγήθηκαν τα ζευγάρια Πανσερραϊκός-Παναχαϊκή και Καλαμάτα-Παναιτωλικός.

Λεβαδειακός, Λαμία και Καλλιθέα πήραν το… εισιτήριο, επικρατώντας Λάρισας, Αλμωπού Αριδαίας και Βέροιας αντίστοιχα.

Με ανατροπή πήρε την πρόκριση ο Λεβαδειακός, νικώντας 1-2 τη Λάρισα στο «Αλκαζάρ.

Οι Θεσσαλοί προηγήθηκαν μόλις στο 7’ με τον Πεντρόσο, ενώ η ομάδα του Βέλιτς ισοφάρισε στο 25’ με κεφαλιά του Νίκα. Η ανατροπή έγινε πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τον Σκβάρκα να σημειώνει το 1-2, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Άνετα πέτυχε το στόχο της η Λαμία, με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο (0-2) κόντρα στον Αλμωπό Αριδαίας.

Ο Ηρακλειώτης μπακ, Κώστας Προβυδάκης άνοιξε το σκορ στο 26’ με εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ, ενώ ο Μαρμεντίνι στο 60’ πέτυχε το 0-2.

Στη Νέα Σμύρνη, ένα γκολ ήταν αρκετό για την Καλλιθέα, που πήρε τη νίκη-πρόκριση απέναντι στη Βέροια. Ο Καμπρέρα στο 44’ πέτυχε το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση με 1-0 υπέρ της ομάδας του Λεωνίδα Βόκολου.