Αθλητισμός

Προκρίθηκαν 16 κολυμβητές των Δελφινιών στην Τελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος

Το προηγούμενο Σαββατοκύριακο 25-26 Ιουνίου 2022, διεξήχθη η 1η Φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος κατηγοριών και το Περιφερειακό Πρωτάθλημα.

Οι αγώνες έγιναν στο Εθνικό Κολυμβητήριο Χανίων με Διοργανωτές την Κολυμβητική Ομοσπονδία Ελλάδας και την ΠΕΚΥΚ-Ρ.

Από την 1η Φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος, προκρίθηκαν για την Τελική Φάση 16 κολυμβητές και κολυμβήτριες: Χριστοφακάκη Κάλλια, Κανόγκα Κάλλια, Χαϊνάκη Ραφαέλλα, Μαμάκη Μαρία, Χιωτάκη Ελευθερία, Κοκοβάκη Χρυσή, Καγιαμπάκη Αικατερίνη, Αξιώτη Κωνσταντίνα, Γεωργουλάκη Άννα, Αλεξανδρή Ειρήνη, Πλευράκη Ιωάννα, Μαρή Θεανώ, Μπογδανίδη Άννα, Γιαννακάκης Μιχάλης, Μαλλιωτάκης Γιώργος και Χιωτάκης Στέφανος.

Για πρώτη φορά η Κολυμβητική Ομοσπονδία έκανε αναδιάρθρωση του τρόπου πρόκρισης στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα με στόχο την αύξηση της ανταγωνιστικότητας και την αναβάθμιση των αγώνων και ταυτόχρονα επανέφερε τα Περιφερειακά Πρωταθλήματα.

Τα Δελφίνια στο Περιφερειακό Πρωτάθλημα κατέκτησαν 18 μετάλλια (5 Χρυσά, 3 Ασημένια, 10 Χάλκινα) έκαναν ατομικά ρεκόρ και στη Γενική Βαθμολογία κατέκτησαν την 6η θέση, ανάμεσα σε 16 σωματεία, με σύνολο πόντων 316,50 (χωρίς τη βαθμολογία των μεταγραφέντων κολυμβητών). Στη Βαθμολογία Ανδρών πήραν την 7η θέση με 124 πόντους, ενώ στη Γυναικών κατέκτησαν την 6η θέση με 192,50 πόντους. Στην πόλη του Ηρακλείου κατέκτησαν την 4η θέση στη Γενική Βαθμολογία ανάμεσα σε 11 σωματεία.

Συγχαρητήρια στους κολυμβητές μας για τις προσπάθειές τους και τα αποτελέσματα που έφεραν και καλή συνέχεια στους 16 που προκρίθηκαν στην Τελική Φάση!!

Οι θέσεις και οι επιδόσεις των κολυμβητών μας είναι:

Κατηγορία Νεανίδων

ΧΡΙΣΤΟΦΑΚΑΚΗ ΚΑΛΛΙΑ:  50μ. Ελεύθερο (28.69),  50μ. Πεταλούδα (31.03)

ΚΑΝΟΓΚΑ ΚΑΛΛΙA (ΟΣΦΠ) – εκτός συναγωνισμού: 400μ. Ελεύθερο (4.32.98), 800μ. Ελεύθερο (9.15.13)

ΧΑΪΝΑΚΗ ΡΑΦΑΕΛΛΑ (ΑΝΟΑΡΓΥΡ) – εκτός συναγωνισμού: 50μ. Ελεύθερο (29.04), 100μ. Ελεύθερο (1.03.28), 50μ. Πεταλούδα

(31.41)

ΜΟΥΝΤΟΥΡΑΚΗ ΝΙΚΗ (ΠΑΟΚ) – εκτός συναγωνισμού: 50μ. Ελεύθερο (30.38), 100μ. Ελεύθερο (1.06.75), 200μ. Ελεύθερο (2.29.49)

ΜΑΜΑΚΗ ΜΑΡΙΑ: 4η 50μ. Ελεύθερο (31.67),  100μ. Ελεύθερο (1.10.87),  50μ. Πρόσθιο (41.11 Α.Ρ.)

ΧΙΩΤΑΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ: 7η 50μ. Ελεύθερο (33.27),  50μ. Πεταλούδα (37.14),  50μ. Πρόσθιο (40.74)

ΚΟΚΟΒΑΚΗ ΧΡΥΣΑΝΘΗ: 9η 50μ. Ελεύθερο (35.65), 5η 50μ. Πρόσθιο (43.65),  100μ. Πρόσθιο (1.34.82)

Κατηγορία Κορασίδων

ΚΑΓΙΑΜΠΑΚΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ (ΕΟΦΠΦ) – εκτός συναγωνισμού: 400μ. Ελεύθερο (4.49.96 Α.Ρ.), 800 μ. Ελεύθερο (9.53.02 Α.Ρ.)

ΑΞΙΩΤΗ ΚΩΝ/ΝΑ: 4η 50μ. Πρόσθιο (37.80), 1η 100μ. Πρόσθιο (1.19.49 Α.Ρ.),  200μ. Πρόσθιο (2.49.39 Α.Ρ.)

ΓΕΩΡΓΟΥΛΑΚΗ ΑΝΝΑ:  50μ. Πρόσθιο (37.30 Α.Ρ.), 4η 100μ. Πρόσθιο (1.22.73 Α.Ρ.)

ΜΑΜΑΚΗ ΕΜΜΑΝΟΥΕΛΑ: 7η 50μ. Πεταλούδα (34.88 Α.Ρ.), 5η 100μ. Πεταλούδα (1.18.72 Α.Ρ.), 5η 200μ. Πεταλούδα (3.03.40)

ΚΥΠΡΑΙΟΥ ΣΤΥΛΙΑΝΗ: 4η 200μ. Ελεύθερο (2.24.78),  400μ. Ελεύθερο (5.04.98)

ΚΟΚΟΒΑΚΗ ΑΡΙΣΤΕΑ: 20η 50μ. Ελεύθερο (36.15), 17η 100μ. Ελεύθερο (1.20.49), 8η 200μ. Ελεύθερο (2.58.66)

Κατηγορία Παγκορασίδων Α΄

ΑΛΕΞΑΝΔΡΗ ΕΙΡΗΝΗ: 9η 50μ. Ελεύθερο (32.68 Α.Ρ.), 9η 100μ. Ελεύθερο (1.12.80), 4η 50μ. Ύπτιο (36.29 Α.Ρ.)

ΑΣΗΜΟΜΥΤΗ ΕΥΑ: 12η 50μ. Ελεύθερο (33.46 Α.Ρ.), 11η 100μ. Ελεύθερο (1.13.84 Α.Ρ.), 7η 200μ. Ελεύθερο (2.45.88)

Κατηγορία Παγκορασίδων Β΄

ΠΛΕΥΡΑΚΗ ΙΩΑΝΝΑ: 5η 50μ. Ύπτιο (36.11 Α.Ρ.), 5η 100μ. Ύπτιο (1.17.44 Α.Ρ.), 5η 200μ. Ύπτιο (2.48.56 Α.Ρ.)

ΜΑΡΗ ΘΕΑΝΩ: 4η 400μ. Ελεύθερο (5.23.12)

ΜΠΟΓΔΑΝΙΔΗ ΑΝΝΑ: 7η 50μ. Πρόσθιο (41.44), 6η 100 μ. Πρόσθιο (1.28.80 Α.Ρ.), 7η 200μ. Πρόσθιο (3.11.51 Α.Ρ.)

ΙΑΤΡΑΚΗ ΚΑΤΕΡΙΝΑ: 18η 50μ. Ελεύθερο (49.23 Α.Ρ.)

Κατηγορία Εφήβων

ΓΙΑΝΝΑΚΑΚΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ (ΝΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ) – εκτός συναγωνισμού: 3ος 50μ. Ελεύθερο (25.08), 4ος 50μ. Πεταλούδα (27.53 Α.Ρ.), 5ος 50μ. Πρόσθιο (32.56)

ΜΑΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ: 5ος 50μ. Ελεύθερο (27.46), 3ος 100μ. Ελεύθερο (59.54 Α.Ρ.), 5ος 50μ. Πεταλούδα (28.95 Α.Ρ.)

ΚΟΥΜΙΑΝΑΚΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ: 4ος 50μ. Ελεύθερο (26.76), 2ος 100 μ. Ελεύθερο (58.98 Α.Ρ.), 1ος 200μ. Ελεύθερο (2.14.73 Α.Ρ.)

ΧΡΙΣΤΟΦΑΚΑΚΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ: 3ος 50μ. Ελεύθερο (26.20), 3ος 50μ. Πεταλούδα (28.84 Α.Ρ.)

ΣΤΑΜΑΤΑΚΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ: 50μ. Ελεύθερο (28.99), 4ος 100μ. Ελεύθερο (1.03.01)

Κατηγορία Παίδων

ΦΡΑΓΚΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ (ΝΟΘΑΚ) – εκτός συναγωνισμού: 5ος 50μ. Ελεύθερο (27.32), 5ος 100μ. Ελεύθερο (58.54), 4ος 200μ. Ελεύθερο (2.09.04)

ΠΕΤΡΑΚΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ: 3ος 50μ. Ελεύθερο (26.57 Α.Ρ.), 6ος 100μ. Ελεύθερο (58.32), 8ος 200μ. Ελεύθερο (2.09.64)

ΜΟΥΛΑΚΑΚΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ: 5ος 50μ. Πρόσθιο (36.30), 4ος 100 μ. Πρόσθιο (1.19.12), 5ος 200μ. Πρόσθιο (2.50.08 Α.Ρ.)

ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ: 8ος 50μ. Ελεύθερο (27.86), 7ος 100μ. Ελεύθερο (59.51 Α.Ρ.), 9ος 200μ. Ελεύθερο (2.11.31)

ΜΕΡΣΥΝΙΑΣ ΣΤΕΛΙΟΣ: 6ος 50μ. Ελεύθερο (27.22 Α.Ρ.), 10ος 100μ. Ελεύθερο (1.01.10), 7ος 50μ. Πεταλούδα (30.63 Α.Ρ.)

Κατηγορία Παμπαίδων Α’

ΜΑΛΛΙΩΤΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ: 5ος 50μ. Πρόσθιο (36.44 Α.Ρ.), 5ος 100 μ. Πρόσθιο (1.19.90 Α.Ρ.), 5ος 200μ. Πρόσθιο (2.56.16)

ΦΡΑΓΚΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ: 11ος 50μ. Ελεύθερο (30.24), 12ος 100μ. Ελεύθερο (1.07.82), 11ος 200μ. Ελεύθερο (2.25.33)

Κατηγορία Παμπαίδων Β’

ΧΙΩΤΑΚΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ: 4ος 50μ. Πεταλούδα (32.04), 5ος 100μ. Πεταλούδα (1.12.93), 5ος 200μ. Πεταλούδα (2.50.47)

ΑΝΑΣΤΑΣΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ: 19ος 50μ. Ελεύθερο (47.05 Α.Ρ.)

ΤΑ ΝΕΑ του neakriti.gr ΣΤΟ Google News

Τα δημοφιλέστερα του 24ώρου

Σχόλια