Πανελλήνιο Κορασίδων:Την 4η θέση κατέκτησε ο Ανδρογέας!

Οι Εσπερίδες Καλλιθέας επικράτησαν με 72-41 του Ανδρογέα και κατέκτησαν την 3η θέση, με την ομάδα της Κρήτης να τερματίζει στην 4η θέση, στην Τελική Φάση του 33ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Κορασίδων που διεξάγεται στη Μεσσήνη.

Από το ξεκίνημα του αγώνα η ομάδα της Καλλιθέας είχε τον έλεγχο του αγώνα και δεν επέτρεψε στον Ανδρογέα να την απειλήσει. Οι Εσπερίδες προηγήθηκαν με +16 και σκορ 22-6 ένα λεπτό πριν ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο, αλλά και με +25 στη δεύτερη περίοδο με 36-11 (15΄16΄΄). Ο Ανδρογέας δεν μπόρεσε να αντιδράσει ούτε στην τρίτη περίοδο με αποτέλεσμα οι Εσπερίδες να ξεφύγουν με +35 (57-22, 24΄02΄΄), ενώ στην τέταρτη περίοδο έκαναν διαχείριση του σκορ για να επικρατήσουν με το τελικό 72-41.

Δεκάλεπτα: 8-24, 18-39, 37-63, 41-72

Διαιτητές: Τσιμπούρης, Νάστος

Ανδρογέας (Σηφομιχελάκης): Καζάκη 5(1), Γαλανάκη 11(1), Γιαπιτζόγλου 3, Ψαρρά 4, Τζανετή 3(1), Χαλεπάκη, Μηλιαρά 13(1), Τσαγκαράκη 2, Βαρδαβά.

Εσπερίδες (Μπούτας): Στολίγκα 19(3), Τζουνοπούλου, Σύψη-Τσατσούλη, Αρσενιάδου 37, Βίγκα 7(1), Μανωλοπούλου 1, Καρδιασμένου, Τσούρντου 2, Σταθάτου 3(1), Κωστοπούλου, Αγραφιώτη 3(1).