Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Beach Hanball: Κροατία και Γερμανία οι νικητές!

Η Κροατία ανέβηκε στην κορυφή του κόσμου κατακτώντας τον τίτλο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Μπιτς χάντμπολ ανδρών που ολοκληρώθηκε με απόλυτη οργανωτική και αγωνιστική επιτυχία στις εγκαταστάσεις Karteros Beach Sports Center στην παραλία του Καρτερού στο Ηράκλειο της Κρήτης.

Οι Κροάτες στέφθηκαν παγκόσμιοι πρωταθλητές για 3η φορά στην ιστορία τους μετά την μεγάλη νίκη τους επί της Δανίας με 2-0 (24-22, 21-18) στον τελικό της διοργάνωσης.

Οι Βίκινγκς προσπάθησαν με όλες τους τις δυνάμεις, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, να σταματήσουν τους Κροάτες που ήρθαν στην Ελλάδα με δεδηλωμένο στόχο να κατακτήσουν το χρυσό μετάλλιο, μια φιλοδοξία που κάθε άλλο παρά φρούδα αποδείχθηκε.

Με ηγέτη στην επίθεση τον Νίκολα Φίνεκ – ειδικά στο πρώτο σετ το κέντρο της δανέζικης άμυνας δεν μπορούσε να τον ανακόψει – να τελειώνει τον τελικό με 18 πόντους και τον Μπούρα (13π.) να δίνει ουσιαστικές λύσεις στην δεύτερη περίοδο, η Κροατία ουσιαστικά δεν κινδύνεψε.

Άλλωστε, η Δανία έπεσε πάνω  και στον εξαιρετικό Ιβάν Ντούμενσιτς που με 8 επεμβάσεις – όλες σε καίρια σημεία – κρατούσε στα μετόπισθεν την κατάσταση υπό έλεγχο.

Ο Μάρτιν Άντερσεν (16π. και 8/10 προσπάθειες) ήταν η μεγαλύτερη απειλή των Δανών μαζί με τον Μος, αλλά δύο – εν προκειμένω – κούκοι δεν φέρνουν τρόπαιο, ειδικά από την στιγμή που απουσίαζε κι ο τιμωρημένος αμυντικός Ρόνι Άντερσεν.

Οι Κροάτες με αυτόν τον τρίτο τίτλο (2008 και 2016 οι άλλοι δύο) μείωσαν σε δύο την απόσταση που τους χωρίζει από την Βραζιλία που έχει πέντε κατακτήσεις, ενώ μετρούν και πέντε χρυσά μετάλλια σε Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα (2009, 2011, 2013, 2015).

ΚΡΟΑΤΙΑ – ΔΑΝΙΑ 2-0 (24-22, 21-18)

ΚΡΟΑΤΙΑ: Ντούμενσιτς 12, Τζούριτς, Γκοριτσάνετς 2, Μάρκοβιτς, Κόλιτς, Μπούρα 13, Ντούκες, Βαλεντάκοβιτς, Λέκο, Φίνεκ 18

ΔΑΝΙΑ: Σ. Γιένσεν, Τόμσεν, Βίλουμσεν, Μόγκενσεν 4, Γιουστ 8, Μ. Άντερσεν 16, Φρ. Γιένσεν 2, Κρίστενσεν

Παγκόσμια Πρωταθλήτρια για πρώτη φορά στην ιστορία της χρίστηκε η Γερμανία, η οποία επικράτησε στον μεγάλο τελικό των γυναικών με 0-2 της Ισπανίας.

Δύο «χρυσά» γκολ ήταν εκείνα, που έκριναν το παιχνίδι και χάρισαν το χρυσό μετάλλιο στα «Πάντσερ» τα οποία δεν έχασαν ούτε σετ στα εννέα παιχνίδια, στα οποία αγωνίστηκαν στην τελική φάση της διοργάνωσης.

Η Γερμανία προηγούνταν με 2-6 στο 04:23, όμως στο 8ο λεπτό το ματς ήταν ισόπαλο (10-10), το ίδιο και ένα λεπτό αργότερα (12-12). Η Ισπανία κατάφερε να αποκτήσει προβάδισμα στο 09:54, όταν πέτυχε το 14-12, όμως η Γερμανία ισοφάρισε σε 14-14 με πέναλτι, πέντε δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε. Το ματς οδηγήθηκε στην διαδικασία του «χρυσού» γκολ. Η αθλήτρια της Γερμανίας, Κάτνερ, έκανε βήματα στην επίθεση της ομάδας της, η Ισπανία είχε ευκαιρία να σκοράρει και να επιβληθεί στο σετ, όμως η Γερμανία αμύνθηκε αποτελεσματικά και στην δική της επίθεση η Κάτνερ λυτρώθηκε σημειώνοντας το «χρυσό» γκολ.

Στο δεύτερο σετ, το σκορ ήταν 6-6 στο 03:34 και στο 05:18 10-10. Το σκορ είχε πολλές εναλλαγές, όμως στο 08:18 η Γερμανία απέκτησε προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων (14-18). Η Ισπανία κατάφερε να ισοφαρίσει σε 18-18 στο 09:34. Παρ’ όλα αυτά, η Γερμανία σκόραρε ξανά (18-20) στο 09:45, όμως οι Ισπανές έστειλαν το ματς στην διαδικασία του «χρυσού» τέρματος, αφού ισοφάρισαν (20-20) στο 09:58. Η σπεσιαλίστας, Σχάφερ, πέτυχε, ωστόσο, το «χρυσό» γκολ και χάρισε την ιστορική νίκη στην Γερμανία!

ΙΣΠΑΝΙΑ – ΓΕΡΜΑΝΙΑ 0-2 (14-15, 20-22)

ΙΣΠΑΝΙΑ: Μπατίστα Πορτέρο 12, Κονεχέρο Γκαλάν 10, Τόρρας Παρέρα 2, Φερνάντεζ Ρόμπλες, Λούσιο Γκαρσία, Γκαρσία Τόρο, Ενκίνας Γκουαρντάντο 2, Ντίαζ 4, Γκονζάλες Πουντερέ, Λαγούνα Κοντρέρας 4

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Βάλτερ, Σχάφερ 10, Γκέτβαρτ 2, Κάτνερ 5, Κλίνγκερ 8, Ίρμλερ 4, Φίλτερ, Κρετζσχμαρ, Σούχτινγκ, Μόλμαν 8