Παγκόσμιο Beach Hnaball: Προκρίθηκε η Εθνική Ανδρών και Γυναικών!

Μπαίνουν στην επομένη φάση με πλεονέκτημα βαθμολογίας

Πανηγυρική πρόκριση στην επόμενη φάση για την Εθνική μας ομάδα η όποια νίκησε και την Αργεντινή 2-0 και πέρασε με τρεις νίκες στο ενεργητικό της σε ισάριθμους αγώνες.

Η ελληνική ομάδα από την αρχή της αναμέτρησης είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με εξαίρεση την αρχή του πρώτου σετ, όπου οι Αργεντινοί ήταν κοντά στο σκορ (8-9) στο 4’ , στη συνέχεια με καλές άμυνες και σωστές επιθέσεις, ξέφυγε στο σκορ 15-21. Η Αργεντινή προσπάθησε να αντιδράσει και προς στιγμή μείωσε στα 2 γκολ (19-21 και 24-25), η ελληνική ομάδα με ψυχραιμία έκλεισε το πρώτο σετ 24-27.

Τα πράγματα ήταν ευκολότερα για την Ελλάδα στο δεύτερο σετ, όπου και πάλι είχε σταθερά το προβάδισμα, πλέον όμως με διαφορά που άνοιγε στα 8 γκολ (8-16, 16-24) και παρά την ύστατη αντίδραση των Αργεντινών, νίκησε και πάλι 22-27 και πλέον συνεχίζει στη διοργάνωση με το απόλυτο νικών.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ-ΕΛΛΑΔΑ 0-2 (24-27, 22-27)

Αργεντινή: Μπαπτίστα 9, Βιέρα 14, Σπόσιτο 10, Μόρας 6, Μαρτίν, Μιλέτ, Νούνιες, Βιδόντο 2, Νοβίγιο 5.

Ελλάδα: Λαδάκης 8, Μπόσκος 2, Ελευθεριάδης Γιώργος 24, Καραγκιοζόπουλος 16, Τσαναξίδης 3, Μπάτζιος, Θεοδώρου 1, Ελευθεριάδης Χρυσοβαλάντης, Γουργούμης, Παπάζογλου

Η βαθμολογία

1. Ελλάδα 6 (6-0)

2. ΗΠΑ 4 (4-3)

3. Αργεντινή 2 (3-4)

4. Πουέρτο Ρίκο 0 (0-6)

Προκρίθηκε και η Εθνική Γυναικών

Ασταμάτητη είναι η πρωταθλήτρια κόσμου του 2018, Ελλάδα, αφού συνεχίζει με το απόλυτο των νικών στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Beach handball. H Εθνική μας ομάδα κέρδισε με 2-0 σετ ‘(15 - 12) (21 - 14) την Πορτογαλία στο ντέρμπι κορυφής του πρώτου ομίλου, έκανε το 3/3 και θα ξεκινήσει με 4 βαθμούς στην κυρίως φάση, ενώ η Πορτογαλία με δύο.

Την πρόκριση εξασφάλισε και η Ταϊλάνδη, που νίκησε με 2-0 (20-19, 18-16) το Μεξικό στο άλλο καθοριστικό ματς της τρίτης αγωνιστικής. Η Ταϊλάνδη θα εκκινήσει χωρίς βαθμούς στην επόμενη φάση.

1. Ελλάδα  6 (6-1)

2. Πορτογαλία 4 (4-3)

3. Ταϊλάνδη 2 (3-4)

4. Μεξικό 0 (1-6)