Έκανε το 0-1 το Ρέθυμνο μέσα στο Αρκαλοχώρι

Νίκησε 65-74 και έχει πλέον το προβάδισμα τίτλου...

Η ομάδα του Ρεθύμνου ήταν αυτή που έκανε το 0-1 στη σειρά των τελικών της ΕΚΑΣΚ, κερδίζοντας στο Αρκαλοχώρι την Αναγέννηση με 65-74 και αποκτώντας προβάδισμα στην υπόθεση τίτλου αφού αν και εφόσον εκμεταλλευτεί τον παράγοντα έδρα το Σάββατο και πάρει και δεύτερο νικηφόρο αποτέλεσμα, θα στεφθεί πρωταθλήτρια!

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο αποφασιστικά στο παιχνίδι και στα μισά της 1ης περιόδου πήραν προβάδισμα με 4-11 όμως η Αναγέννηση έβγαλε αντίσταση και κατάφερε να κλείσει το 10λεπτο με το υπέρ της 16-14. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με το Ρέθυμνο να πηγαίνει στα αποδυτήρια με +5 (27-32).

Από το 25ο λεπτό ο Κούμουλος βρέθηκε με 3 φάουλ με τους Τσάτσιο και Τσαρουχά να αναλαμβάνουν δράση και να οδηγούν την ομάδα τους στο 39-43 στο 3ο 10λεπτο. Ακολούθησε ένα σερί 5 πόντων για το +10 στο 8.56. Η ομάδα του Μητρόπουλου διατήρησε το προβάδισμα και στη συνέχεια ενώ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στους 6 (59-65) μετά από αντιαθλητικό χωρίς όμως να πετύχουν κάτι παραπάνω αφού 1.46 πριν το τέλος η διαφορά έφτασε και πάλι τους 10 πόντους (61-71) για να έρθει τελικά το 65-74.

Ο 2ος τελικός έχει προγραμματιστεί για το Σάββατο (19:30) ενώ αν χρειαστεί και 3ο παιχνίδι, αυτό θα γίνει και πάλι στο Αρκαλοχώρι την Τετάρτη 15 Ιουνίου (19:30).

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 27-32, 46-51, 65-74.

Αναγέννηση (Παπαδάκης – Μαραγκάκης): Χαρωνίτης, Μορφιαδάκης, Κριθινάκης 16(1), Κολοκοτρώνης 2, Σάντια 5(1), Καλογεράκης 11(1), Σπυριδάκης 14(1), Αλετράς 5, Αποστολίδης 2, Κοκοσάλης, Μαραγκάκης 8(1), Κολαρετάκης 2.

Ρέθυμνο Cretan Kings (Μητρόπουλος – Νταλιάνης): Στέβοβιτς 12(2), Ασουμανάκης 3(1), Κούμουλος 15(1), Μαραυγάκης 7, Κωνσταντινίδης, Πεδιαδίτης, Τσιάτσιος 9, Φωτάκης 4, Τσαχάκης, Τσαρουχάς 16(4), Ζουμπουλάκης 8, Μπιτζέκου.