Conference League: Η Ρόμα σήκωσε το πρώτο ιστορικό τρόπαιο!

Το γκολ του Τζανιόλο έκρινε τον τελικό στα Τίρανα

«Έγραψε» ιστορία η Ρόμα, καθώς κατέκτησε την… παρθενική έκδοση του Europa Conference League, νικώντας με 1-0 τη Φέγενορντ στον τελικό της «Κομπετάρε Αρένα» στα Τίρανα.

Πρωταγωνιστής του αγώνα ο Νικολό Τζανιόλο, ο οποίος πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα στο 32ο λεπτό. Δύο δοκάρια με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Φέγενορντ, η οποία έχασε πολλές ευκαιρίες για γκολ, αλλά βρήκε απέναντί της έναν σταθερό Ρουί Πατρίσιο.

Ο Ζοζέ Μουρίνιο έφτασε τα πέντε ευρωπαϊκά τρόπαια στην καριέρα του (δύο Champions και δύο Europa League), με τους «τζιαλορόσι» να κατακτούν τον πρώτο ευρωπαϊκό τίτλο στην ιστορία τους.

ΡΟΜΑ (Ζοσέ Μουρίνιο): Ρούι Πατρίσιο, Κάρσντορπ (89’ Βίνια), Μαντσίνι, Σμόλινγκ, Ιμπάνιες, Ζαλέφσκι (67’ Σπινατσόλα), Κριστάντε, Μχιταριάν (17’ Σέρτζιο Ολιβέιρα), Πελεγκρίνι, Τζανιόλο (67’ Βερετού), Εϊμπραχαμ (89’ Σομουρόντοφ).

ΦΕΓΕΝΟΡΝΤ (Άρνε Σλοτ): Μπίλοου, Γκερτρούιντα, Τράονυερ (74’ Πέντερσεν), Σενέσι, Μαλάσια (88’ Γιάχανμπακς), Άουρσνες, Τιλ (59’ Τούρνστρα), Κοτσκού (88’ Βάλεμαρκ), Σινιστέρα, Νέλσον (74’ Λίνσεν), Ντέσερς.