Πρόκριση στην επομένη φάση για την Μικτή Κ15!

Επικράτησε με 2-0 της Λέσβου

Η Μικτή Κ15 του Ηρακλείου  επικράτησε  με 2-0 της Λέσβου και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τα Χανιά εκτός έδρας.

Το Ηράκλειο μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 11ο λεπτό κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ, όταν ο Τσαγκαράκης βρέθηκε απέναντι από τον αντίπαλο γκολκίπερ και με ιδανικό τελείωμα έκανε το 1-0.

Λίγο αργότερα μάλιστα η ομάδα του Λευτέρη Αθανασάκη απείλησε και πάλι με τον Κουμάκη, ωστόσο η προσπάθειά του πέρασε άουτ, ενώ στο 25΄ μετά από κόρνερ ο Φαϊτάκης έπιασε την κεφαλιά ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια ωστόσο το Ηράκλειο δεν απειλούνταν και το 1-0 έμεινε μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου!

Στην επανάληψη η Λέσβος προσπάθησε να πιέσει και είχε πολύ καλή στιγμή με τον Σαρίκη, ωστόσο ο Μπουτσζιόκα με εξαιρετική απόκρουση κράτησε ανέπαφη την εστία του!

Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια ωστόσο το Ηράκλειο δεν απειλούνταν και το 1-0 έμεινε μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 58΄ το Ηράκλειο είχε δοκάρι μετά από προσπάθεια του Τσαγκαράκη με τους αμυντικούς να διώχνουν σε κόρνερ, ενώ από την εξέλιξη της φάσης και μετά την εκτέλεση του Καλλέργη ο Βαρδάκης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0 δίνοντας ισχυρό προβάδισμα νίκης στο Λευτέρη Αθανασάκη.

Στον εναπομείναντα χρόνο το Ηράκλειο διαχειρίστηκε με σχετική ευκολία το παιχνίδι και όχι μόνο αυτό αλλά έψαξε και το τρίτο τέρμα!

Το 2-0 έμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα και η Κ15 του Ηρακλείου πήρε μία πανηγυρική πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τα Χανιά εκτός έδρας!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ηράκλειο Κ15: Μπουστζιόκα, Λυρώνης(78΄ Ξυλούρης), Κουμάκης, Φαϊτάκης, Βγότζας, Παναγιωτάκης, Καλλέργης(78΄ Κουγιός), Χαϊντίνι, Βαρδάκης, Κωνσταντακόπουλος(52΄ Χότζα), Τσαγκαράκης

Λέσβος Κ15: Κοκκινογούλης, Τακτικός, Δουκάκης, Μπουντρής, Σισμανίδης, Νταλαμπίρας, Χριστέλλης, Γρηγορίου, Ράσκος, Σαρίκης(70΄ Κορλετίνης), Προβατάς(70′ Ξινός)