Πρωταθλητής Σκωτίας με την Σέλτικ ο Γιακουμάκης- Πρώτος σκόρερ Cinch Premiership!

Πρωταθλητής Σκωτίας με τη φανέλα της Σέλτικ, αναδείχθηκε ο Γιώργος Γιακουμάκης, έχοντας την ευκαιρία να “σηκώσει” το τρόπαιο, μετά τη νίκη της ομάδας του επί της Μάδεργουελ, σημειώνοντας και δύο γκολ λίγο πριν την… φιέστα στο «Celtic Park».

Αμέσως μετά τη λήξη του αγώνα των Πρωταθλητών Σκωτίας με την Μάδεργουελ στο «Celtic Park», πραγματοποιήθηκε η απονομή του πρωταθλήματος, με τον Ηρακλειώτη επιθετικό, να έχει την ευκαιρία να σηκώσει μία ακόμα “κούπα” στην καριέρα του.

Πααράλληλα,  για δεύτερη συνεχή σεζόν ο Ηρακλειώτης επιθετικός κατάφερε να βγει πρώτος στον πίνακα των σκόρερ στο πρωτάθλημα που αγωνίζεται φτάνοντας τα 13 γκολ στην Cinch Premiership.

Ο Γιακουμάκης πέρασε στο 62ο λεπτό της αναμέτρησης με την Μάδεργουελ και στο 68' έγραψε το 5-0 για τους πρωταθλητές Σκωτίας με εκπληκτικό ψαλιδάκι, ενώ στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 6-0, φτάνοντας στην κορυφή των σκόρερ, τον Ρέγκαν Τσαρλς-Κουκ της Ρος Κάουντι με 13 γκολ.