Κυπελλούχος Ρεθύμνου ο Ερμής Ζωνιανών!

Επικράτησε με 1-0 του Αστέρα Περάματος

Ο Ερμής Ζωνιανών αναδείχθηκε Κυπελλούχος Ρεθύμνου για την σεζόν 2021/22 επικρατώντας του Αστέρα Περάματος με 1-0.

Μοναδικός σκόρερ του τελικού και ο παίκτης που έστειλε το Κύπελλο στα Ζωνιανά ο Βαγγέλης Κασαπάκης ο οποίος εκμεταλλεύτηκε μία μαγική 40άρα μπαλιά του Ανδρέα Ξηρού και μέσα από την περιοχή νίκησε τον Νικηφόρο στο 32'.

Από ένα ημίχρονο οι δύο ομάδες στον τελικό, με τον Ερμή να είναι εμφανώς καλύτερος στο πρώτο όπου βρήκε το γκολ με τον Κασαπάκη, ωστόσο και ο Αστέρας είχε δοκάρι με τον Μυρθιανό στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης (6').

Οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν και εκείνοι δοκάρι με τον Κασαπάκη στιγμές μετά το γκολ, ενώ διαμαρτύρονται για πέναλτι σε μαρκάρισμα του Δροσάκη στον Θόρια στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη οι τυπικά φιλοξενούμενοι παίκτες του Μιχάλη Βουράκη, δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν το γεγονός ότι ο Ερμής είχε οπισθοχωρήσει, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες τόσο με τον Σπανουδάκη όσο και με τον Ρηγάκη.

Το τελικό σφύριγμα του Γρύλλη, έφερε ξέφρενους πανηγυρισμούς στην ομάδα των Ζωνιανών η οποία κατέκτησε το 3ο Κύπελλο της ιστορίας της.