Ήττα-πισωγύρισμα για τον ΟΦΗ, 2-4 από τον Παναιτωλικό

Πρόβλημα η αμυντική λειτουργία για τους Κρητικούς, ατυχία στην επίθεση

«Πικρή» και βαριά ήττα για τον ΟΦΗ σήμερα στο «Γεντί Κουλέ», όπου έχασε 2-4 από τον Παναιτωλικό για την 19η αγωνιστική της Super League.

Η ομάδα του Ηρακλείου δε μπόρεσε να κάνει ένα σημαντικό βήμα για την 6αδα, αντιμετωπίζοντας σοβαρά προβλήματα στην αμυντική λειτουργία.

Στον επιθετικό τομέα τα πήγε σαφώς καλύτερα, δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες, όμως η ατυχία και η αστοχία δεν της επέτρεψαν να μπει ξανά στο ματς.

Χαμένο πέναλτι με δοκάρι από το Νέιρα και ένα ακόμη δοκάρι με τον Λάμπρου στο πρώτο ημίχρονο.

Πρωταγωνιστής με δύο γκολ, αλλά και… μοιραίος ο Αργεντίνος που έχασε τη μεγάλη ευκαιρία για το 3-3.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Βάτερμαν, Μαρινάκης (82' Στάικος), Βούρος, Διαμαντής, Μπαλογιάννης, Μεγιάδο, Ντε Γκούζμαν (60' Φαν Ντάινεν), Τοράλ (82' Ναμπί), Νέιρα, Τσιλιανίδης (46' Ντουρμισάι), Λάμπρου.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Μελίσσας, Λούι, Μαλής, Κορνέλιους, Χουχούμης, Φλόρες, Αντούνες, Μεντόσα (67' Ντουάρτε), Μόρσεϊ (82' Αποστολάκης), Μπαρμπόσα (71' Τσιγγάρας), Καρέλης (82' Βέργος).

Το «φιλμ» του αγώνα

7' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ: Ο Σιδηρόπουλος δείχνει την άσπρη βούλα, στην ανατροπή του Μόρσεϊ από τον Μαρινάκη.

8' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ 0-1: Ο Βάτερμαν αποκρούει στην εκτέλεση του Μεντόσα στην αριστερή γωνία, όμως η μπάλα πάει στα πόδια του παίκτη των φιλοξενούμενων που με δεύτερη προσπάθεια κάνει εύκολα σε κενή εστία το 0-1.

12' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ. "Κόψιμο" του Τσιλιανίδη από δεξιά, σουτ του Τοράλ από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα πάνω από την εστία.

14' Μαρκάρισμα του Κορνέλιους στον Λάμπρου μέσα στην περιοχή, στην προσπάθεια για σουτ. Διαμαρτυρίες από πλευράς ΟΦΗ για πέναλτι.

22' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Κόρνερ του Λάμπρου από αριστερά, κεφαλιά του Νέιρα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

24' Δυνατό σουτ του Καρέλη μέσα από την περιοχή, δε θα βρει στόχο μέσα από την περιοχή.

26' Εκτέλεση φάουλ από τον Λάμπρου, μπλοκάρει σχετικά εύκολα ο Μελίσσας.

29' Καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους. Σέντρα από τον Χουχούμη, κεφαλιά του Φλόρες στο δεύτερο δοκάρι και γυριστό του Μαλή από τη μικρή περιοχή εκτός εστίας.

32' Σουτ του Τσιλιανίδη με καλές προϋποθέσεις, όμως η μπάλα χωρίς δύναμη θα καταλήξει στα χέρια του Μελίσσα.

38' Ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Νέιρα έξω από την περιοχή, η μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

43' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 1-1: Κάθετη πάσα του Βούρου, η μπάλα περνάει από όλους και ο Νέιρα με υπέροχο πλασέ κάνει το 1-1.

45' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ 1-2: Με κεφαλιά ο Κορνέλιους στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπαρμπόσα. Η φάση ελέγχθηκε στο VAR για οφσάιντ, με τον Σιδηρόπουλο να επιβεβαιώνει ότι μετράει κανονικά το γκολ.

52' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Κάθετη πάσα του Τοράλ για τον Ντουρμισάι, ο τελευταίος πλασάρει στο τετ-α-τετ, όμως ο Μελίσσας αποκρούει σωτήρια με τα πόδια.

52' Μακρινό σουτ από τον Χουχούμη, η μπάλα εκτός εστίας.

53' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ 1-3: Μπαλιά του Μεντόσα στην πλάτη της άμυνας και ο Καρέλης με πλασέ στην κίνηση σημειώνει το 1-3.

55' Διαγώνιο σουτ του Λάμπρου, ο Μελίσσας αποκρούει σε κόρνερ.

62' Σέντρα του Μαρινάκη από δεξιά, άστοχη κεφαλιά του Ντουρμισάι.

65' Σέντρα του Νέιρα από δεξιά και παραλίγο αυτογκόλ, όμως ο Μελίσσας αποκρούει ενστικτωδώς την κεφαλιά του Λούι.

66' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 2-3: Πάσα του Ντουρμισάι για τον Νέιρα, ο Αργεντίνος με έξοχο σουτ έξω από την περιοχή στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι και έπειτα στα δίχτυα για το 2-3.

68' Δυνατό σουτ του Λάμπρου εκτός περιοχής, η μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

70' Σέντρα του Μαρινάκη από δεξιά, κεφαλιά του Τοράλ από τη μικρή περιοχή άουτ.

75' Μακρινό σουτ του Ντουρμισάι, εκτός εστίας.

79' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Ανατροπή του Ντουρμισάι από τον Κορνέλιους. Κίτρινη κάρτα στον αμυντικό του Παναιτωλικού.

81' ΔΟΚΑΡΙ ΣΤΟ ΠΕΝΑΛΤΙ: Εκτελεί ο Νέιρα η μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι.

89' Εκτέλεση φάουλ του Ναμπί, άστοχη "έξοδο" από τον Μελίσσα, όμως η κεφαλιά του Ντουρμισάι δε θα πάρει δύναμη με κατεύθυνση την εστία.

90' Σουτ του Ναμπί λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα θα κοντράρει στα σώματα των αμυντικών.

92' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ 2-4: Ο Βέργος στην αντεπίθεση, αποφεύγει τον Διαμαντή και με πλασέ πετυχαίνει το 2-4.