Άξιζε τη νίκη, πήρε το βαθμό: Στο 93’ ισοφάρισε ο ΟΦΗ τον ΠΑΣ Γιάννινα (1-1)

Η ομάδα του Ηρακλείου έχασε πάρα πολλές ευκαιρίες και απέφυγε την ήττα στις καθυστερήσεις

Ο ΟΦΗ έσωσε την… παρτίδα στο 93’ κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα, ισοφαρίζοντας λίγο πριν το τέλος, σε ένα ματς που άξιζε τη νίκη.

Το τελικό 1-1 είναι… πλασματικό, αφού η ομάδα του Ηρακλείου έχασε ευκαιρίες με το… τσουβάλι, ενώ είχε και δύο δοκάρια!

Οι φιλοξενούμενοι που περιορίστηκαν σε μαζική άμυνα, είδαν τον ΟΦΗ να απειλεί με κάθε πιθανό τρόπο σε ότι αφορά την επιθετική ανάπτυξη, όμως ο ΠΑΣ προηγήθηκε στο 53’ με τον Περέα.

Οι «ασπρόμαυροι» βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο και τελικά πήραν το βαθμό στο 93’, με αυτογκόλ του Εραμούσπε μετά το σουτ του Ναμπί.

Δικαίως διαμαρτύρονται στον ΟΦΗ για τη φάση του 50’, όπου φαίνεται να υπάρχει πέναλτι σε αγκωνιά του Πίρσμαν στον Τσιλιανίδη.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Βάτερμαν, Βούρος, Πασαλίδης, Γιαννούλης, Μπαλογιάννης, Μεγιάδο (90' Ναμπί), Γαγιέγος (73' Καστάνιος), Νέιρα (60' Τοράλ), Τσιλιανίδης (60' Ντε Γκούζμαν), Λάμπρου, Φαν Ντάινεν (60' Ντουρμισάι).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ηρακλής Μεταξάς): Σούλης, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Λιάσος, Ντομίνγκεζ, Μορέιρα, Μπρένερ (46' Στάνκο), Μιλιντσεάνου (71' Μίνα), Περέα.

Το «φιλμ» του αγώνα

1' Ξεκίνησε το παιχνίδι στο "Γεντί Κουλέ".

3' Πρώτο σουτ στον αγώνα από τους φιλοξενούμενους, η προσπάθεια του Μορέιρα δε βρήκε στόχο.

4' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ωραίο πλασέ του Λάμπρου μέσα από την περιοχή, ο Σούλης αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

16' Δυνατό σουτ του Λάμπρου, η μπάλα κοντράρει στον Κάργα και ο Σούλης αναγκάζεται σε νέα εντυπωσιακή απόκρουση.

19' Ωραία δημιουργία από τους παίκτες του ΟΦΗ με συνεχόμενες πάσες, ο Τσιλιανίδης κάνει το γύρισμα από δεξιά και ο Πίρσμαν τελευταία στιγμή ανακόπτει την πορεία της μπάλας, ενώ Φαν Ντάινεν και Νέιρα ήταν στη μικρή περιοχή.

22' Γύρισμα του Σάλιακα προς τη μικρή περιοχή, δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή ο Περέα.

23' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Νέιρα έξω από την περιοχή, η μπάλα βρίσκει στο κάθετο δοκάρι και φεύγει άουτ.

28' Κίτρινη κάρτα στον Νέιρα.

31' Κίτρινη κάρτα τώρα για τον Μπαλογιάννη.

34' Ωραίο σουτ του Τσιλιανίδη από διαγώνια θέση, ο Σούλης αποκρούει σε κόρνερ.

37' Εκτέλεση φάουλ του Λάμπρου μερικά μέτρα έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω από την εστία.

39' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Κάθετη πάσα του Λάμπρου για τον Φαν Ντάινεν, ο Ολλανδός σουτάρει πάνω στον Σούλη.

43' Ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, ο Ντομίνγκεζ δίνει για τον Πίρσμαν μέσα στην περιοχή, ο τελευταίος κάνει το σουτ και ο Βάτερμαν αποκρούει.

45+1' Δυνατό σουτ του Νέιρα από τα όρια της μεγάλης περιοχής, ο Σούλης αποκρούει ξανά σε κόρνερ.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, 0-0 το αποτέλεσμα. Ο ΟΦΗ είναι κυρίαρχος στο παιχνίδι, έχει δημιουργήσει πολλές ευκαιρίες, όμως ο Σούλης με τις αποκρούσεις του έχει στερήσει το προβάδισμα στην ομάδα του Ηρακλείου.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο. Μία αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, ο Στάνκο στη θέση του Μπρένερ.

48' Νέα ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Νέιρα πλασάρει με ανοιχτό πεδίο μπροστά του την εστία, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

50' Έντονες διαμαρτυρίες από τους ποδοσφαιριστές του ΟΦΗ για πέναλτι στον Τσιλιανίδη, στο μαρκάρισμα του Πίρσμαν στη μικρή περιοχή. Ο Τζήλος δίνει συνέχεια στο ματς μετά και την επικοινωνία με το VAR.

54' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 0-1: Πάσα του Μορέιρα στον κενό χώρο για τον Περέα, αυτός περνάει στην ταχύτητα τον Πασαλίδη και πλασάρει τον Βάτερμαν για το 0-1.

59' Γύρισμα του Τσιλιανίδη από δεξιά, η μπάλα φτάνει στον Μπαλογιάννη που σουτάρει με δύναμη, όμως είναι αρκετά άστοχος.

60' Τρεις αλλαγές για τον ΟΦΗ. Ντε Γκούζμαν στη θέση του Τσιλιανίδη, Ντουρμισάι αντί του Φαν Ντάινεν και Τοράλ στη θέση του Νέιρα.

61' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Εκτέλεση φάουλ του Λάμπρου, κεφαλιά του Τοράλ στο αριστερό κάθετο δοκάτι.

63' Νέα ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Φάουλ από τον Λάμπρου, πρώτη κεφαλιά ο Βούρος, σουτ του Μεγιάδο και κεφαλιά του Ντουρμισάι από πολύ κοντά φεύγει άουτ.

67' Σέντρα-σουτ του Ντε Γκούζμαν από δεξιά, ο Σάλιακας βάζει τελευταία στιγμή το πόδι του και παραχωρεί κόρνερ.

71' Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Ο Μίνα στη θέση του Μιλιντσεάνου.

73' Νέα αλλαγή από τον Νιόπλια. Ο Καστάνιος στη θέση του Γαγιέγος.

81' Γύρισμα του Σάλιακα από δεξιά, ο Μορέιρα θα σουτάρει μέσα από την περιοχή, βάζει τελευταία στιγμή την κόντρα ο Γιαννούλης.

84' Κίτρινη κάρτα στον Μορέιρα.

90' Τελευταία αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Ναμπί στη θέση του Μεγιάδο.

Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

91' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Φεύγει από το ματς ο Περέα στη θέση του ο Παναγιώτης Τριάδης.

92' Κίτρινη κάρτα στον Σούλη.

93' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 1-1: Μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του ΠΑΣ, ο Ναμπί κάνει το σουτ, η μπάλα κοντράρει στον Εραμούσπε αλλάζει πορεία και καταλήγει στα δίχτυα για το 1-1.

95' Σουτ του Μπαλογιάννη έξω από την περιοχή, η μπάλα αρκετά πάνω από την εστία.

Τέλος του αγώνα, 1-1 το αποτέλεσμα. Ο ΟΦΗ τουλάχιστον απέφυγε την ήττα με το γκολ της ισοφάρισης στο 93', αν και με βάσει τις ευκαιρίες του άξιζε τη νίκη.