Με «buzzer beater» του Βέργου στους «8» ο Παναιτωλικός

Νίκησε και στο δεύτερο ματς 1-0 την Νίκη Βόλου

Η ομάδα του Αγρινίου επικράτησε 1-0 της Νίκης Βόλου με γκολ του Βέργου και  εξασφάλισε το εισιτήριο για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου.  Τεράστιες ευκαιρίες έχασε όμως με τους Τζοβάρα και Μιράντα  έχασαν οι Θεσσαλοί που θα μπορούσαν να  βάλουν φωτιά στο ματς.

Ο Παναιτωλικός μπήκε στο ματς έχοντας πλεονέκτημα για την πρόκριση, έπειτα απ΄τη νίκη (1-0) στο πρώτο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι καλά οργανωμένοι στην άμυνα δεν απειλήθηκαν απ΄τους παίκτες του Παναιτωλικού στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο.

Η πρώτη και τελευταία αξιόλογη στιγμή κατά τη διάρκεια του α΄ημιχρόνου καταγράφηκε στο 15΄ όταν από απευθείας χτύπημα φάουλ του Μεντόσα απέκρουσε ο Μπάγιτς στη δεξιά γωνία του, ενώ στην εξέλιξη της φάσης οι Κορνέλιους και Μαλής δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα.

Στο ίδιο τέμπο κυλούσε και το β΄ημίχρονο. Ο Παναιτωλικός είχε...φλύαρη υπεροχή χωρίς ωστόσο να απειλεί την εστία των Θεσσαλών. Τη μονοτονία έσπασε η τεράστια ευκαιρία των φιλοξενούμενων να πετύχουν γκολ και να βάλουν «φωτιά» στην υπόθεση της πρόκρισης στο 72΄.

Ο Τζοβάρας από θέση τετ α τετ δεν κατάφερε να κερδίσει τον Ροντρίγκες με τον Αργεντινό κίπερ να αποκρούσει σωτήρια και να κρατάει το 0-0, ενώ στο 91΄μονοκόματο σουτ του Μιράντα χτύπησε στο δοκάρι των γηπεδούχων που στάθηκαν τυχεροί και στο 94΄βρήκαν δίχτυα με πλασέ του Βέργου (1-0).

Ο ρέφερι Γκορτσίλας (Μακεδονίας) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Τζοβάρα, Παναγιωτίδη, Τσιγγάρα, Βλαχομήτρο, Γκαρσία.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Ροντρίγκες, Λούι (83΄Αποστολάκης), Μαλής, Κορνέλιους, Περέιρα (56΄Βέργος), Φλόρες, Αντούνες, Ντουάρτε (83΄Χρ. Μπελεβώνης), Μεντόσα, Χουχούμης (64΄Τσιγγάρας), Καρέλης (83΄Μπαρμπόσα).

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Αλέκος Βοσνιάδης): Μπάγιτς, Αλιαπίδης, Τζοβάρας, Κυριακίδης, Γκαρσία, Ροχάνο (89΄Τζιώρας), Τσουκαλάς (84΄’Μέτσε), Παναγιωτίδης, Ανδρέου (74΄Βλαχομήτρος), Κάσσος, Γρομητσάρης.