Γιούχτας-Αλμυρός: Ισόπαλο μέσω άσπρης βούλας το Ηρακλειώτικο ντέρμπι

Στο 1-1 έμεινα Γιούχτας και Αλμυρός

Από ένα γκολ από το σημείο του πέναλτι πέτυχαν οι δύο ομάδες με αποτέλεσμα να έρθουν ισόπαλοι με σκορ 1-1 στις Αρχάνες.

Παράπονα από την ομάδα του Αλμυρού στην τελευταία φάση καθώς σκόραρε, όμως ο βοηθός υπέδεξει οφσάιντ, παράπονα βέβαια είχε και ο Γιούχτας για την φάση του πέναλτι του 1-1.

Και οι δύο ομάδες είχαν τις στιγμές τους στο παιχνίδι, όμως ο βαρύς αγωνιστικός χώρος δεν τις άφησε να παίξουν το ποδόσφαιρο που μπορούν με αποτέλεσμα οι καλές φάσεις να μην ήταν και πάρα πολλές στο παιχνίδι.

Στο πρώτο μέρος στις Αρχάνες είδαμε τον Γιούχτα να πατάει καλύτερα από τον Αλμυρό σε έναν αγωνιστικό χώρο που δεν βοηθούσε πολύ τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να παίξουν μπάλα καθώς είχε σε κάποια σημεία παγίδες νερού, που κολλούσε η μπάλα.

Ο Γιούχτας πάντως κατάφερε στο 36’ να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Κατσικοκέρη να σκοράρει από την άσπρη βούλα μετά από πέναλτι που κέρδισε ο Νύκταρης από τον Δαμιανάκη.

Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη φάση του πρώτου μέρους με τον Γιούχτα να πηγαίνει με το υπέρ του 1-0 στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες συνέχισαν να μονομαχούν κατά κύριο λόγο στον χώρο του κέντρου.

Όσο περνούσε η ώρα όμως οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης και αφού προειδοποίησαν τελικά τα κατάφεραν!

Ο Αλμυρός στο 81’ έχασε τεράστια χαμένη ευκαιρία μετά από γύρισμα του Ενκουέμ και κεφαλιά του Κουράκη με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι!

Τελικά στο 84’ ο Αλμυρός κέρδισε πέναλτι ο Γιαλούσης το εκτέλεσε εύστοχα και τις δύο φορές, καθώς δόθηκε επανάληψη με αποτέλεσμα το 1-1 να είναι και το τελικό σκορ και τις δύο ομάδες να μοιράζονται από ένα βαθμό στο Ηρακλειώτικο ντέρμπι.

Από πλευράς του ο Γιούχτας στην επανάληψη είχε μία καλή στιγμή με τον Πλουσή στο 70’ και με τον Κατσικοκέρη λίγο αργότερα χωρίς όμως να πετύχει κάποιο άλλο τέρμα.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι ο Αλμυρός πέτυχε και το 1-2 στο φινάλε της αναμέτρησης, όμως ο επόπτης σήκωσε το σημαιάκι για οφσάιντ ακυρώνοντας το τέρμα των φιλοξενούμενων.

Συνθέσεις:

Γιούχτας: Κόλλιας, Κασσωτάκης, Ψαρράς, Τζανής, Ραπτάκης, Κοντογιάννης, Δωματάς, Πλουσής, Κατσικοκέρης, Μέμος (63' Σφυρογιαννάκης), Νύκταρης (74' Στακάκης)

Αλμυρός: Χανιωτάκης, Ζέλιος, Αγαπάκης, ΓΙαλούσης, Δαμιανάκης, Ενγκουέμ, Κασαπάκης, Μπρέγκνα, Κουράκης, Ντιατά, Λεόν