Έχασε στην παράταση ο ΟΦΗ από τον Πανιώνιο

Νέα νίκη για τον ΑΟΚ Χανιά για την Β΄Εθνική μπάσκετ...

Την ήττα γνώρισε η ομάδα μπάσκετ του ΟΦΗ στην παράταση του αγώνα με τον Πανιώνιο στο κλειστό του ΒΑΚ με 91-96 για την 7η αγωνιστική της Β΄Εθνικής του μπάσκετ.

Παρά τις απουσίες το συγκρότημα του Βασίλη Ράλλη κατάφερε να πιέσει τους φιλοξενούμενους για 40 λεπτά όμως στον έξτρα χρόνο δεν είχε την αποτελεσματικότητα που θα ήθελε για να φτάσει στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα : 22-18,40-36,58-56,80-80 (Παράταση) 91-96

ΟΦΗ (Ράλλης - Καρλάφτης): Λιανός 21(3), Μητρόπαπας 16(1), Καρλάφτης 2, Τσερκιτζόγλου 8(2), Μηλαθιανάκης 2,Καμπάκας, Αγαπιάδης 17(2),Πρωτογεράκης 6,Λιουδάκης, Καψάλης, Θεοδωρίδης 11(3), Πάλλης 8.

Πανιώνιος (Μπιτζάνης Γ -Μαρούλης): Βαλιώτης 7(1),Μήτσιαλος, Λαναρής 2,Μίχαλος 8(1),Κυρίτσης 34,Ρουμελιώτης 11(3), Μπελίτσης 14(2),Λυκογιάννης, Σκουλούδης 12,Λιαράκος 8(1).

Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα του Ηρακλείου τίμησε τον Αλέξανδρο Πετράκη, ο οποίος έχει προσφέρει πολλά στον ΟΦΗ και το κρητικό μπάσκετ και φέτος αποφάσισε να κρεμάσει τα παπούτσια του.

Ο ΑΟΚ Χανιά

Την 4η νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η ομάδα του ΑΟΚ Χανιά με σκορ 85-62 επί του Κρόνου Αγίου Δημητρίου.

Από το ξεκίνημα οι παίκτες του Ανδρέα Κεσαπίδη έδειξαν τις προθέσεις τους και με γρήγορο μπάσκετ κατάφεραν να προηγηθούν ακόμη και με 15 πόντους διαφορά 19-4 με την συμπλήρωση μόλις 4 λεπτών παιχνιδιού. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι «ροκάνισαν» την διαφορά για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με σκορ 26-16.

Στη 2η περίοδο η πίεση του Κρόνου απέφερε καρπούς με την ομάδα του Κρόνου να σκοράρει μόλις 9 πόντους ενώ δέχτηκε 11 και χάρη στην άμυνα διατήρησε ένα προβάδισμα 8 πόντων με το οποίο οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Το 2ο μέρος ξεκίνησε όπως και το πρώτο με τρίποντο του Ψαρά ενώ στη συνέχεια η διαφορά ανέβηκε ξανά σε διψήφιο (42-30). Ο Κρόνος σε εκείνο το σημείο ανέβασε στροφές και με ένα επιμέρους 9-0 έφτασε στο -3 (42-39).

Η αντίδραση ήρθε από τα Χανιά με ένα 8-0 με τον Κρόνο να μην μπορεί να ακολουθήσει και την 3η περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 59-45.

Στο 4ο δεκάλεπτο τα Χανιά συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με ένα επιμέρους 26-17 έφτασαν σε μια άνετη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 35-27, 59-45, 85-62

ΑΟΚ Χανιά (Ανδρέας Κεσαπίδης): Χουχούμης 14 (4/5 τρ.), Βαζούκης 6, Στογιάνοβιτς 8, Λυβιάκης, Ψαράς 12 (4/6 τρ.), Καραΐσκος 4, Σανδραμάνης 2, Νέσσης 16 (2/4 τρ.), Κουρέπης 18, Κοκκινάκης, Τσιρογιάννης 2, Παπαδάκης.

Κρόνος Αγ. Δημητρίου (Βαγγέλης Δεγαϊτας): Γκάτζο 4, Δήμου 10, Νάτσος, Ξιούρας 6, Δέδες 15 (3), Πιτούλης 6, Χρήστου, Βαρσαμούλης 11, Ανδρακάκος, Τσάβος 10.