Αθλητισμός

Ζερβάκης και Βασιλείου ήταν οι νικητές στον «Αρκάδιο Δρόμο»

Επιτυχημένος ο αγώνας ιστορικής μνήμης που έγινε στο Ρέθυμνο...

Με τη συμμετοχή 200 δρομέων πραγματοποιήθηκε την περασμένη Κυριακή στο Ρέθυμνο ο κλασικός και ιστορικός ημιμαραθώνιος «81ος Αρκάδιος Δρόμος» των 22,4 χλμ., που ήταν αφιερωμένος στη μνήμη των νεκρών της Αρκαδικής Εθελοθυσίας.

Στο επίκεντρo των εκδηλώσεων ήταν βέβαια η Ιερά Μονή Αρκαδίου όπου δόθηκε η εκκίνηση των αθλητών, οι οποίοι τερμάτισαν στο Δημοτικό Στάδιο Ρεθύμνου, το γήπεδο της «Σοχώρας», στην Πλατεία Ηρώων Πολυτεχνείου.
Επίσης, 200 ήταν οι αθλητές-τριες που έλαβαν μέρος στα 6.000 μ., 300 συμμετοχές είχαμε στα 1.000 μ. Δημοτικών Σχολείων (μαθητές –τριες), 100 στα 2.000 μ. Γυμνασίων-Λυκείων (μαθητές-τριες), 10 συμμετοχές στα 1.000 μ. ΑμεΑ και 26 συμμετοχές στο Κρητικό Βόλι μαθητών, ανδρών και βετεράνων.

Οι νικητές σε κάθε κατηγορία έχουν ως εξής:
Αρκάδιος Δρόμος Άνδρες: 1ος Ζερβάκης Ιωάννης 1.15.57, 2ος Χατζάκης Χρήστος Καζάνης (ΣΔΥ Ιεράπετρας) 1.23.13, 3ος Κορνάρος Γιώργος 1.27.41
Αρκάδιος Δρόμος Γυναίκες: 1η Βασιλείου Άννα 1.38.12, 2η Πιτσικάκη Δημοκρατία 1.46.22, 3η Λέκκα Κατερζάμεκοβα 1.48.08.
1000μ. ΑμεΑ: 1ος Βάμβουκας Νικ. , 2ος Χριστουλάκης Εμμ., 3ος Λαρετζάκης Δημ.(Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο- Λύκειο Ρεθύμνου).
1000μ. Δημοτικών Κορίτσια: 1η Ζούμπερη Μανωλία (6ο Δ.Σ.), 2η Σμπυράκη Μαρία (7ο Δ.Σ.), 3η Σιταρένιου Χλόη (15ο Δ.Σ.).
1000μ. Δημοτικών Αγόρια: 1ος Αναστασιάδης Γεωργ. (2ο Δ.Σ.), 2ος Μιχαλάκης Γεωργ. (7ο Δ.Σ.), 3ος Φωτεινάκης Σταύρος (30ο Δ.Σ. Ηρακλείου).
2000μ. Γυμνασίων Κορίτσια: 1η Κλαψινού Μαρία (1ο ΓΕΛ), 2η Περακάκη Ιφιγένεια (Γυμν. Ατσιπόπουλου), 3η Σαρμάνη Μαρία (1ο ΕΠΑΛ).
2000μ. Γυμνασίων Αγόρια: 1ος Χατζημαρκάκης Μιχαήλ (4ο Γυμνάσιο), 2ος Βαφειαδάκης Ορέστης (Πειραματικό Γυμν. Π/Κ), 3ος Χύσκο Νταβίντ (3ο Γυμνάσιο).
Κρητικό βόλι Αγόρια Δημοτικών: 1ος Πίσσας Άγγελος (14ο Δ.Σ.) 8.67, 2ος Μαράκης Μιχαήλ (10ο Δ.Σ.) 7.74, 3ος Χατζηγιαννάκης Νικόλαος (13ο Δ.Σ.) 7.35.
Κρητικό βόλι Βετεράνων: 1ος Μαγγανάς Βασίλειος (ΑΣΕΔΑΣ) 12.30, 2ος Καργάκης Παναγ. (Ανεξάρτητος) 11. 67, 3ος Κοντεκάκης Δημ. (Ανεξάρτητος) 10.60.
Κρητικό βόλι Ανδρών: 1ος Βασιλόπουλος Ιωάννης (Πανιώνιος) 14.54, 2ος Σφακιανάκης Εμμ. (ΟΚΑ Πρέβελη) 12.50, 3ος Σπανδάγος Βασίλειος (ΟΚΑ Αρκάδι) 10.52.

Οι αγώνες πατινιών
Με επιτυχία πραγματοποιήθηκαν και οι Αρκάδιοι Αγώνες Πατινιών του Ο.Κ.Α. Πρέβελη, το περασμένο Σάββατο, στη Μαρίνα Ρεθύμνου, σε συνεργασία με την Περιφερειακή Ενότητα Ρεθύμνης και το Τμήμα Αθλητισμού του Δήμου Ρεθύμνης.
Νεαροί αθλητές τεσσάρων σωματείων που καλλιεργούν το άθλημα των πατινιών στην Ελλάδα, σε Ρέθυμνο, Πάτρα και Αθήνα, έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους, με τα παιδιά του Ρεθύμνου να ξεχωρίζουν για άλλη μια φορά στο βάθρο.
Οι πρώτοι σε κάθε κατηγορία έχουν ως εξής:
Αποτελέσματα sprint: (ΚΟΡΙΤΣΙΑ) 2014-15 (100μ.): 1η Κασσιανού Ευσταθία, 2η Βεζάκη Δέσποινα- Μελίνα, 3η Τιγγιρίδου Άννια.
2012-2013 (100μ.): 1η Κασσιανού Αθανασία, 2η Ιωάννου Θεοδώρα, 3η Σταυρουλάκη Μάρω. 2010- 11(500μ.): 1η Μοσχονά Μαρία- Ελένη, 2η Μπαλάση Γεωργία, 3η Γεωργίου Ελευθερία. 2006-07 (500μ.): 1η Σουχλάκη Αλεξάνδρα, 2η Τζιράκη Δέσποινα, 3η Κωτσοπούλου Άλκιστις, (ΑΓΟΡΙΑ) 2014-15 (100μ.): 1ος Κατσαράκης Μιχάλης, 2ος Βεζάκης Ραφαήλ- Κωνσταντίνος, 3ος Λεβιδιώτης Πάρης. 2012-2013 (100μ.): 1ος Μαριάς Γιώργος, 2ος Βεζάκης Ραφαήλ- Κωνσταντίνος, 3ος Λεβιδιώτης Πάρης. 20010-11 (500μ.): 1ος Ζαφειράκης Δημήτρης, 2ος Τσουνόπουλος Νίκος, 3ος Πενταράκης Απόστολος. 2008-09(500μ.): 1ος Λεβιδιώτης Δημήτρης.
Long Distance: (ΚΟΡΙΤΣΙΑ) 2014-15 (500μ.): 1η Κασσιανού Ευσταθία, 2η Τιγγιρίδου Άννια, 3η Βεζάκη Δέσποινα- Μελίνα. 2012-13 (1000μ.) 1η Γεωργίου Αναστασία, 2η Σταυρουλάκη Μάρω, 3η Κασιανού Αθανασία. 2010- 11 (1500μ.): 1η Μάγκου Αλκυόνη, 2η Πραντάλου Ελένη, 3η Λάζαρη Σοφία. 2008-09 (2000μ.): 1η Μοσχονά Μαρία- Ελένη, 2η Μπαλάση Γεωργία, 3η Γεωργίου Ελευθερία. 2006-07 (2.500μ.) 1η Σουχλάκη Αλεξάνδρα, 2η Τζιράκη Δέσποινα, 3η Κωτσοπούλου Άλκηστις.
(ΑΓΟΡΙΑ): 2014-15 (500μ.) 1ος Φάλαγγας Οδυσσέας, 2ος Κόκκινος Γιώργος, 3ος Κατσαράκης Μιχάλης. 2012-13 (1500μ.): 1ος Μαριάς Γιώργος, 2ος Βεζάκης Ραφαήλ- Κωνσταντίνος, 3ος Λεβιδιώτης Πάρης. 2010-2011 (1500μ.): 1ος Ζαφειράκης Δημήτρης, 2ος Τσουνόπουλος Νίκος, 3ος Πενταράκης Απόστολος. 2008-2009 (2000μ.): 1ος Λεβιδιώτης Δημήτρης.
Οι διοργανωτές ευχαριστούν όλους όσοι συνέβαλαν στην επιτυχημένη διεξαγωγή του αγώνα.

ΤΑ ΝΕΑ του neakriti.gr ΣΤΟ Google News

Τα δημοφιλέστερα του 24ώρου

Σχόλια