Πλούσια αγωνιστική δράση για τους τενίστες του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» Ο.Α.Α.

Σε δυο φάσεις έγινε το Παγκρήτιο Πρωτάθλημα Τένις το οποίο ολοκληρώθηκε το περασμένο Σαββατοκύριακο

Οι αθλητές αγωνίστηκαν στις κατηγορίες  12,14 και 16 ετών, ενώ δόθηκε η δυνατότητα αφού το τουρνουά έγινε σε δυο διαφορετικά σαββατοκύριακα οι 12αρηδες να συμμετάσχουν και στην κατηγορία 14αρων και οι 14αρηδές να αγωνιστούν και στην κατηγορία 16 ετών.

Το «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» Ο.Α.Α. συμμετείχε με 17 αθλητές, με διακρίσεις και στις έξι κατηγορίες των αγώνων.

Έλαβαν μέρος: Αμανάκης Νικόλας, Αποστολάκης Γιώργος, Βασιλάκη Ελευθερία, Βιανιτάκη Μιχαέλα, Ζαβουργιανός Θάνος, Ζαχαράκη Αλεξάνδρα, Ζαχαράκη Αλίκη, Ζαχαράκη Μαρία, Ζαχαράκη Όλγα- Ρωξάνη, Καρακώστας Σπύρος, Κληρονόμος Βασίλης, Λαμπράκη Εβελίνα, Λαμπράκης Κωνσταντίνος,  Νικολιδάκης Γιάννης, Νταμπακάκη Χρυσή, Πανταζοπούλου Βασιλίνα και Τσαπάκης Γιώργος.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στις κατηγορίες

Κατηγορία αγόρια- κορίτσια 16 ετών

Η Νταμπακάκη πήρε την δεύτερη θέση στα κορίτσια 16 ετών. Στον τελικό με την Λαγουδάκη (Τενιστική Ακαδημία) έχασε 63 63. Η Νταμπακάκη έκανε τρεις νίκες, ξεκινώντας από τις 16 με τη Δότσου (ΟΑ Σούδας) 40 41. Στην οκτάδα κέρδισε την Δημητριάδη (Τενιστική Ακαδημία ) 41 41, ενώ στα ημιτελικά συναντήθηκε με τη Ζαχαράκη Αλεξάνδρα και κέρδισε 64 63.

Ο Καρακώστας κατέκτησε την δεύτερη θέση στην κατηγορία αγόρια 16 ετών.  Ξεκίνησε με νίκη επι του Γιαννακάκη (Τενιστική Ακαδημία) 41 41. Στην 16άδα κέρδισε τον Δασκαλογιάννη (ΟΑ Σούδας) 41 41. Στα ημιτελικά με τον Νικολιδάκη επικράτησε 16 63 64 και πέρασε στον τελικό, όπου αντιμετώπισε τον Κόκκαλη (ΓΣ Λυβικός) από τον οποίο έχασε 62 61.

Η Ζαχαράκη Αλεξάνδρα συμμετείχε και στην μεγαλύτερη κατηγορία των 16 ετών, όπου έχασε στα ημιτελικά από την Νταμπακάκη και κατέλαβε την τρίτη θέση. Στην οκτάδα είχε κερδίσει την Λαμπράκη Εβελίνα 41 42 και στον πρώτο γύρο την Σπανουδάκη (ΟΑ Σούδας) 41 40.

Ο Νικολιδάκης Γιάννης πήρε την τρίτη θέση. Αρχικά κέρδισε τον Κατημερτζόγλου (ΟΑ Ρεθύμνου) 41 41. Στους 8 επικράτησε του Φανδριδάκη (ΟΑ Σούδας) 53 42. Στα ημιτελικά έπαιξε με τον Καρακώστα από τον οποίο έχασε 16 63 64.

Η Ζαχαράκη Αλίκη πήρε και αυτή την τρίτη θέση. Στα ημιτελικά έχασε από την Λαγουδάκη (Τενιστική Ακαδημία) 63 64. Στην οκτάδα κέρδισε την Πάντου (Τενιστική Ακαδημία) 41 42 και στις 16 την Κορωνάκη (ΟΑ Σούδας) 40 40.

Η Λαμπράκη Εβελίνα έχασε στην οκτάδα από την Ζαχαράκη Αλεξάνδρα 41 42. Στις 16 κέρδισε την Δημητριάδη (Τενιστική Ακαδημία) 40 42.

Κατηγορία αγόρια- κορίτσια 14 ετών

Την δεύτερη θέση κατέκτησε η Αλεξάνδρα Ζαχαράκη. Η Αλεξάνδρα πραγματοποίησε τρεις νίκες στο ταμπλό της κατηγορίας της. Στον γύρο των 16 κέρδισε την Κοντολαιμάκη (Λατώ Αγ. Νικολάου) 40 40. Στην 8αδα επικράτησε της Σινάνη (Ακαδημία Χανιών) 40 41. Στον ημιτελικό με την Δημητριάδη (Τενιστική Ακαδημία) επιβλήθηκε 62 61 για να χάσει δύσκολα στον τελικό από την  Ηλιάκη (ΟΑ Ρεθύμνου)  67(5) 61 64.

Ο Ζαβουριανός Θάνος έφτασε στην οκτάδα. Νωρίτερα σημείωσε δυο νίκες έναντι του Κοτσιφάκη (ΟΑ Σούδας) 40 40 και στους 16 του Ευαγγελόπουλου 41 42 για να χάσει τελικά στους 8 από τον Κοντογιωργάκη (ΟΑ Σητείας) 42 40.

Στην μεγάλη κατηγορία ο Λαμπράκης έκανε δυο νίκες, η πρώτη επι του Σπυριδάκη (ΟΑ Ρεθύμνου) 40 40 και η επόμενη επι του Τσιλιμιγκάκη (ΟΑ Χανιών) 24 40 10-3. Στην οκτάδα έχασε από τον Φανδριδάκη (ΟΑ Σούδας) 41 53.

Η Λεβεντάκη στη μεγαλύτερη κατηγορία, κληρώθηκε να αναμετρηθεί με την συμπαίκτρια της Πανταζοπούλου Βασιλίνα, με νικήτρια την Λεβεντάκη 41 42. Η Λεβεντάκη συνέχισε στις 16 όπου έχασε από την Λαγουδάκη (Τενιστική Ακαδημία) 40 41.

Η Ζαχαράκη Όλγα- Ρωξάνη κέρδισε στον πρώτο γύρο την Μαρινάκη (ΟΑ Σούδας) 40 41. Στις 16 αντιμετώπισε την Κορωνάκη (ΟΑ Σούδας) από την οποία έχασε 40 41.

Ο Αποστολάκης Γιώργος μπήκε στους 16 αφού στον πρώτο γύρο κέρδισε τον Τσαγλιώτη (Φιλία ΤΚ) 40 40, έπειτα όμως ηττήθηκε από τον Δασκαλογιάννη (ΟΑ Σούδα) 41 42.

Ο Τσαπάκης Γιώργος έχασε στον πρώτο γύρο από τον Δασκαλογιάννη (ΟΑ Σούδας) 40 40.

Η Βασιλάκη Ελευθερία, έχασε στον πρώτο γύρο από την πιο έμπειρη Αρετάκη (ΟΑ Σούδας) 40 40. Στον πρώτο γύρο όμως ηττήθηκε και η Ζαχαράκη Μαρία από την Καστρινάκη (ΟΑ Σούδας) 45(3) 53 10-2.

Κατηγορία αγόρια- κορίτσια 12 ετών

Στην κατηγορία 12 ετών ο Κωνσταντίνος Λαμπράκης, κατέκτησε την τρίτη θέση. Στον πρώτο γύρο κέρδισε τον Καλογριδάκη (ΟΑ Ρεθύμνου) 40 40. Στους 8 αγωνίστηκε με τον Αποστολάκη, όπου επικράτησε 42 41 και πέρασε στα ημιτελικά. Εκεί έχασε από τον Περδικάκη (ΟΑ Σούδας) 63 76.

Ο Αποστολάκης έφτασε στην οκτάδα. Νωρίτερα είχε κερδίσει με 41 42 τον Γεωργιάδη (ΟΑ Σούδας), ενώ έχασε από τον Λαμπράκη 42 41.

Ο Τσαπάκης Γιώργος έκανε δυο νίκες. Στον πρώτο αγώνα επικράτησε του Κοτσιφάκη (ΟΑ Σούδας) 40 40. Στους 16 κέρδισε τον Λακωνίτη (ΟΑ Χανιών) 42 14 (10). Στην οκτάδα έχασε από τον Ξενικάκη (ΓΣ Λυβικός) 24 41 (3).

Ο Αμανάκης μπήκε και αυτός στους 8, αφού κέρδισε τον Παπαγεωργίου (ΟΑ Σούδας). Έχασε από τον Γαγάνη (ΟΑ Σούδας) 41 42.

Η Λεβεντάκη Ελένη στα κορίτσια 12 ετών κέρδισε την Βιανιτάκη Μιχαέλα και μπήκε στις 8, όπου έχασε από την Σηφάκη (ΟΑ Σούδας) 40 41.

Η Ζαχαράκη Μαρία κέρδισε την Πανταζοπούλου Βασιλίνα 42 40 και μπήκε στις 8, όπου έχασε4 από την Πρωιμάκη (ΟΑ Σούδας) 42 53.

Η Ζαχαράκη Όλγα κέρδισε την Μαχλή 41 42 και στην συνέχεια έχασε από την Καστρινάκη (ΟΑ Σούδας) 41 40.

Η Βασιλάκη Ελευθερία στα κορίτσια 12 ετών έχασε από την Φανδριδάκη (ΟΑ Σούδας) 41 41.

Ο Κληρονόμος Βασίλης στα 12άρια έχασε στον πρώτο γύρο από τον Δασκαλογιάννη (ΟΑ Σούδας) 41 24 (6).

Το Δ.Σ. συγχαίρει όλους τους αθλητές για τις διακρίσεις και την προσπάθεια που κατέβαλαν, τους προπονητές τους κ.κ. Δολιανίτη Μανόλη και Τζιγκουνάκη Κώστα για το έργο που επιτελούν και τους γονείς για την στήριξη των παιδιών τους.