Α1 BASKET Γυναικών: Πήρε την νίκη ο ΟΑΧ με 66-63

Κέρδισε την Ελευθερία Μοσχάτου σε ένα δραματικό φινάλε

Τα Χανιά στο παιχνίδι με την Ελευθερία Μοσχάτου  ήταν κυρίαρχα για 30 λεπτά, μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο  με ένα προβάδισμα 20 πόντων (35-55). Και όμως, στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Ελευθερία γύρισε ένα παιχνίδι το οποίο έδειχνε χαμένο, τρέχοντας ένα επιμέρους 23-3 για το 58-58, έχοντας, μάλιστα, την ευκαιρία να φτάσει στην νίκη. Η Χάιντερ, όμως, έκανε λάθος στα 15’’ πριν το τέλος, με τα Χανιά να έχουν την τελευταία επίθεση και την Ροντρίγκεζ, με off balance τρίποντο, με την λήξη, να χαρίζει την νίκη στην ομάδα της με 66-63.

Η Ροντρίγκεζ με 26 πόντους, ανάμεσα τους και το τρίποντο της νίκης, ήταν η κορυφαία για τον ΟΑ Χανίων, με την Χάρις να ακολουθεί με 14, ενώ για την Ελευθερία, που έφτασε μία ανάσα από μία επική ανατροπή, η Τζέιμς είχε 21 πόντους και η Καρακασίδου 16.

Διαιτητές: Τσαχάκης-Στρέμπας-Τεφτίκης

Δεκάλεπτα: 19-22, 27-36, 35-55, 63-66

Ελευθερία Μοσχάτου (Τσαραπατσάνης): Δαμουλάκη, Λόρενς 8, Καρακασίδου 16(3), Νάτσκου, Εϊβερι 7, Κοντογεώργου, Θεοδωρομανωλάκη 2, Τζέιμς 21(3), Χάιντερ 9(1).

ΟΑΧ (Σόφτσης): Τζουγκράκη 4, Αργυροπούλου, Σιαλιάι 2, Παπαδάκη, Τσιχλάκη 4, Οικονομάκη 4, Ροντρίγκεζ 26(4), Ντέλιτς 12(1), Φάρου, Χάρις 14.