Παναιτωλικός-ΟΦΗ 1-2 (Τελικό)

Σημαντικό παιχνίδι για τους «ασπρόμαυρους» στην επανεκκίνηση της Super League

Με εκτός έδρας δοκιμασία ξεκινά και πάλι το πρωτάθλημα της Super League για τον ΟΦΗ, που αντιμετωπίζει τον Παναιτωλικό.

Στο Αγρίνιο, η ομάδα του Ηρακλείου θα διεκδικήσει την πρώτη της νίκη στο εφετινό πρωτάθλημα.

Με εκπλήξεις οι επιλογές του Νίκου Νιόπλια για την αρχική 11αδα. Ο Μπαλογιάννης θα αγωνιστεί σε ρόλο αριστερού μπακ, ενώ φανέλα βασικού παίρνουν οι Τοράλ και Μεγιάδο.

Παρακολουθείστε την εξέλιξη του αγώνα από το neakriti.gr

1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

7' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ 1-0: Σέντρα του Λούι από δεξιά, κεφαλιά του Καρέλη από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα στα δίχτυα του Επασί για το 1-0.

11' Σέντρα του Μπαλογιάννη από αριστερά, ο Τοράλ θα σουτάρει μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα κοντράρει στο σώμα του Νέιρα.

12' Διαγώνιο σουτ από τον Καρέλη εκτός περιοχής, η μπάλα αρκετά έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Επασί.

Συμπληρώθηκε το πρώτο τέταρτο του αγώνα. Ο ΟΦΗ ξεκίνησε με διάθεση να επιβάλλει το ρυθμό του, έχοντας την κατοχή της μπάλας, όμως "πάγωσε" από το γκολ που δέχθηκε μόλις στο 7ο λεπτό.

16' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 1-1: Υπέροχη ατομική προσπάθεια του Λάμπρου από δεξιά, περνάει δύο αντιπάλους και γυρίζει τη μπάλα προς τη μικρή περιοχή, ο Μαλής στην προσπάθεια του να απομακρύνει τη στέλνει στα δίχτυα και με αυτογκόλ γίνεται το 1-1.

23' Κίτρινη κάρτα για τον Νέιρα.

25' Ωραία ομαδική προσπάθεια από τους παίκτες του ΟΦΗ. Ο Μαρινάκης με τη μία γυρίζει τη μπάλα προς το ύψος του πέναλτι, σουτάρει στην κίνηση ο Νέιρα, όμως δε βρίσκει στόχο.

36' Καλή εκτέλεση φάουλ του Λάμπρου από μακρινή απόσταση, δυσκολεύεται ο Μελίσσας που αποκρούει πάντως σε κόρνερ.

41' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Κόρνερ του Λάμπρου από δεξιά, κεφαλιά του Τοράλ από τη μικρή περιοχή, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, 0-0 το αποτέλεσμα. Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων αποχωρούν για τα αποδυτήρια με αψιμαχίες και νεύρα, αφού τα τελευταία λεπτά είχαν αρκετές δυνατές "μονομαχίες" και ένταση.

46' Σέντρα στην επανάληψη.

46' Σουτ με αξιώσεις από τον Τοράλ, όμως δε θα βρει στόχο.

51' Γύρισμα του Ντουάρτε από δεξιά, ο Μόρσεϊ κάνει το σουτ σε δεύτερο χρόνο μέσα από την περιοχή, η μπάλα περνάει άουτ.

57' Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Καστάνιος στη θέση του Τοράλ.

58' Κάθετη πάσα του Νέιρα για τον Καστάνιος, το σουτ του Αργεντίνου θα σταματήσει στον Βργκοτς.

59' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Παναιτωλικού, ο Φαν Ντάινεν θα σουτάρει με δύναμη άουτ.

60' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Ο Γρατσάνης τσέκαρε στο μόνιτορ του VAR τη φάση του 58', όπου στο σουτ του Μεγιάδο, η μπάλα σταματάει στο απλωμένο χέρι του Καρέλη.

61' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ 1-2: Ο Νέιρα εκτελεί με ψυχραιμία και πετυχαίνει το 1-2.

63' Δύο αλλαγές για τον Παναιτωλικό. Ο Ζεστέντ αντί του Μόρσεϊ και ο Φλόρες στη θέση του Τσιγγάρα.

65' Γυριστή κεφαλιά του Βαρόνε, αναγκάζει τον Επασί να παραχωρήσει κόρνερ.

68' Κίτρινη κάρτα στον Καστάνιος.

69' Δύο αλλαγές για τον ΟΦΗ. Ο Ντουρμισάι αντί του Λάμπρου και ο Γιαννούλης στη θέση του Φαν Ντάινεν.

73' Αναγκαστική αλλαγή για την ομάδα του Ηρακλείου, με τον Σελίμοβιτς στη θέση του Πασαλίδη, που έχει κάποιες ενοχλήσεις και δε μπορεί να συνεχίσει.

76' Σουτ από το Μεγιάδο κοντράρει στους αμυντικούς, δεύτερη προσπάθεια από τον Μαρινάκη αποκρούει ο Μελίσσας.

78' Τρεις  μαζεμένες αλλαγές από τον Αναστασίου. Αποστολάκης, Κορνέλιους και Μπελεβώνης στον αγωνιστικό χώρο, εκτός οι Αντούνες, Λούι και Καρέλης.

79' ΔΟΚΑΡΙ ΚΑΙ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Σέντρα-σουτ του Ντουρμισάι σταματάει στο αριστερό κάθετο δοκάρι, στην επαναφορά ο Καστάνιος κάνει το πλασέ με τον Μελίσσα εκτός θέσης, όμως ο Ολλανδός στέλνει τη μπάλα άουτ.

88' Κίτρινη κάρτα στον Γιαννούλη.

Τέλος του αγώνα. Πρώτη νίκη για τον ΟΦΗ, με σπουδαία εμφάνιση κόντρα στον Παναιτωλικό (1-2). Ίσως το καλύτερο εφετινό ματς της ομάδας του Ηρακλείου.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Μελίσσας, Λούι (78' Κορνέλιους), Βργκοτς, Μάλης, Αντούνες (78' Αποστολάκης), Τσιγγάρας (63' Φλόρες), Βαρόνε, Μόρσεϊ (63' Ζεστέντ), Καρέλης (78' Μπελεβώνης), Ντουάρτε, Βέργος.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Μαρινάκης, Βούρος, Πασαλίδης (73' λ.τ. Σελίμοβιτς), Μπαλογιάννης, Μεγιάδο, Γαγιέγος, Νέιρα, Τοράλ (57' Καστάνιος), Λάμπρου (69' Ντουρμισάι), Φαν Ντάινεν (69' Γιαννούλης).