Χάλκινο μετάλλιο για τον Φουστανάκη στο Πανελλήνιο Ξιφασκίας

Σημαντική διάκριση για τον αθλητής της Αθλητικής Λέσχης Μεσσαράς...

Μία σημαντική διάκριση σημείωσε ο ξιφομάχος της Αθλητικής Λέσχης Μεσσαράς «Καπετάν Μιχάλης Κόρακας», Στέλιος Φουστανάκης καθώς κατέκτησε την 3η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών που έγινε στο ΟΑΚΑ, με τη συμμετοχή 83ων αθλητών.
Ο Μεσσαρίτης ξιφομάχος παρότι έχασε τον πρώτο αγώνα, στη συνέχεια συνέχισε με νίκες μέχρι τον ημιτελικό όπου έχασε από τον μετέπειτα πρωταθλητή Τσώκα Νίκο (Ο.Ξ.Ι.ΦΛΩΡΙΝΑ). Στη πορεία νίκησε τον Κουτελόπουλο (ΠΑΟ)στους «64» ,στους «32» επικράτησε του συναθλητή του Τσακιράκη Θοδωρή (ΑΛΜ) και προκρίθηκε στους «16».Εκει επιβλήθηκε του Τάσση (ΙΡΙΔΑ) και στη συνέχεια για να περάσει στα μετάλλια νίκησε το Νο 1 της Πανελλήνιας κατάταξης Καββαδία (ΠΑΟ), φτάνοντας στην τελική τετράδα όπου έχασε τη συμμετοχή του στο τελικό με 15-12.
Αναλυτικά λοιπόν η κατάταξη στο βάθρο: 1ος Τσώκας Νίκος(ΟΞΙΦ), 2ος Ταλιώτης Αλεξ (Ακρίτες), 3οι Φουστανάκης Στέλιος(ΑΛΜ), Αβραμίδης Θοδωρής (Κορδελιό).

Ο Τσακιράκης Θοδωρής μετά από απουσία τεσσάρων ετών επανήλθε και σταμάτησε πάνω στο Φουστανάκη, με τελική θέση την 31η.
Ο Αυγουστάκης Μανώλης που κι αυτός αποκλείστηκε από τον συναθλητή του Τσακιράκη κατετάγη 34ος, ο Σύρμος Μιχάλης 40ος, ο Θοδωρής Βαγγέλης 58ος και 65ος ο Χαριστάκης Μιχάλης.