Πρεμιέρα με νίκη για τις Νεανίδες του ΟΑΧανίων

Επικράτησαν του Πρωτέα Βούλας στα τελικά το Πανελληνίου…

Στην πρεμιέρα των αγώνων της τελικής φάσης του 35ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Νεανίδων που διεξάγεται στο ΔΑΚ Νέου Ρυσίου του Δήμου Θέρμης, τα Χανιά επικράτησαν του Πρωτέα Βούλας με 48-36.

Στα δύο πρώτα δεκάλεπτα «μίλησαν» οι άμυνες των δύο ομάδων με αποτέλεσμα το χαμηλό σκορ. Ο Πρωτέας προηγήθηκε με 5-10 στην πρώτη περίοδο, όμως τα Χανιά αντέδρασαν και με ένα σερί 10-0 πέρασαν μπροστά με 15-10 (15΄01΄΄).

Η ομάδα της Κρήτης κράτησε το προβάδισμα και στην τρίτη περίοδο και έφθασε στο +9 (27-18, 24΄31΄΄), ενώ με επί μέρους σκορ 7-1 έκανε το 38-25 (32΄16΄΄). Η ομάδα της Βούλας προσπάθησα να μείνει κοντά στο σκορ (38-29, 35΄22΄΄), όμως τα Χανιά είχαν τις λύσεις στην επίθεση και κατέκτησαν τη νίκη με το τελικό 48-36.

Τα δεκάλεπτα: 5-10, 17-13, 31-24, 48-36

Χανιά (Δημητρουλάκη): Παπαδάκη Ελ. 7(1), Κωνσταντουλάκη, Λουπασάκη, Γιακουμάκη, Καραμούστου, Γερεουδάκη 7(1), Παπαδάκη Σ. 14, Δασκουλίδου 14(2), Χαιρετάκη, Κίντριλη, Καλαϊτζιδάκη 4, Παπαγιαννάκη 2.