Τόκιο 2020: Στον δεύτερο γύρο ο Γκιώνης, 4-0 στον Σέρβο Πέτο

Ο Παναγιώτης Γκιώνης πέρασε εύκολα το εμπόδιο του Σέρβου Πέτο, επικρατώντας σε 33 λεπτά με 4-0 σετ

Στον δεύτερο γύρο του ταμπλό των ανδρών στο πινγκ πονγκ των Ολυμπιακών Αγώνων προκρίθηκε ο Παναγιώτης Γκιώνης.

Ο έμπειρος παίκτης της επιτραπέζιας αντισφαίρισης, απέκλεισε σχετικά εύκολα τον Σέρβο Ζολτ Πέτο με 4-0 σετ (11-6, 11-8, 11-9, 11-8) και συνεχίζει στο Τόκιο.

Ο Γκιώνης έχασε τον πρώτο πόντο, αλλά πήρε 7 σερί για να δεχτεί στη συνέχεια ένα σερί 4-0 από τον αντίπαλό του (7-5). Ο Ελληνας άσος της επιτραπέζιας αντισφαίρισης έφτασε την διαφορά ξανά στο +4, για να πάρει το πρώτο σετ τελικά με 11-6.

Στο δεύτερο σετ ο Γκιώνης έπαιξε πιο αμυντικά που είναι και το στυλ του παιχνιδιού που του αρέσει, με τον Πέτο πάντως να παίρνει προβάδισμα με 5-3, αλλά τον 41χρονο Ελληνα να απαντά και να παίρνει προβάδισμα με ένα σερί 3-0 (6-5). Ο Σέρβος με ένα αποτυχημένο drop shot έδωσε στον Γκιώνη την ευκαιρία να προηγηθεί με 8-6 και στη συνέχεια με 10-6 για να κλείσει το σετ στο 11-8.

Δυναμικά άρχισε και στο τρίτο σετ ο Γκιώνης που προηγήθηκε με 3-1 και στη συνέχεια 7-3 πηγαίνοντας σε μεγάλα ράλι. Τελικά έφτασε στο σετ με 11-9 και ήθελε άλλο ένα για την πρόκριση στον δεύτερο γύρο.

Στο τέταρτο, στο 4-4 ο Γκιώνης βρήκε ένα σερί 2-0 και προηγήθηκε με 8-5 από λάθος του Πέτο στη συνέχεια. Ο Σέρβος πήρε τάιμ άουτ με τον Γκιώνη να θέλει 3 πόντους για την πρόκριση στον επόμενο γύρο. Ο Πέτο ισοφάρισε σε 8-8 με ένα σερί 3-0, αλλά ο Γκιώνης απάντησε με δύο σερί πόντους (10-8) και είχε δύο ευκαιρίες για να πάρει το ματς, κάτι που έκανε στον αμέσως επόμενο πόντο.