Σε κίνδυνο η άνοδoς στην Α1 για τον Ολυμπιακό Β΄

Έχασε από τον Αμύντα με 72-70…

Στάση στον Υμηττό για τον Ολυμπιακό. Ο ιστορικός Αμύντας έριξε βόμβα επί των ερυθρολεύκων (72-70), τον στέλνει στη 2η θέση και βάζει σε κίνδυνο την άνοδο του στην Α1 καθώς μόνο ο πρώτος ανεβαίνει απευθείας.

Πριν από το παιχνίδι αυτό και οι δύο ομάδες μετρούσαν πέντε συνεχόμενες νίκες, ωστόσο μόνο ο Αμύντας κατάφερε να διευρύνει το σερί του. Η ομάδα του Υμηττού ανέβηκε στο 7-3, ενώ ο Ολυμπιακός έπεσε στο 8-2 και βλέπει πλέον πως το σενάριο της απευθείας ανόδου είναι δύσκολο.

Από τα πρώτα λεπτά φάνηκε πως ο Αμύντας θα βάλει δύσκολα στους «ερυθρόλευκους». Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 5-0, ενώ στο 6ο λεπτό βρέθηκαν μπροστά με έξι (14-8). Ο Ολυμπιακός επέστρεψε, ωστόσο ο Τοπάλι με τρίποντο στην εκπνοή της πρώτης περιόδου έκανε το 21-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο κυριάρχησε η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη. Με την άμυνά της «έπνιξε» τον Άμυντα, τον κράτησε μόλις στους εννέα πόντους και έτσι κατάφερε να πάει στην ανάπαυλα για το ημίχρονο με +5 (30-35).

Στο δεύτερο μέρος ο Αμύντας μπήκε καλύτερα, αφού με ένα μικρό σερί κατάφερε και πάλι να πάρει το προβάδισμα (40-38). Ο ρυθμός άνοιξε αρκετά στο τρίτο δεκάλεπτο, ωστόσο ο Ολυμπιακός ένιωθε την «καυτή ανάσα» των γηπεδούχων, οι οποίοι κατάφεραν να διατηρηθούν κοντά στο σκορ και με τρίποντο του Τοπάλι μείωσαν σε 57-58 στο 30’.

Στη τελευταία περίοδο η άμυνα της ομάδας του Υμηττού ήταν αυτή που έκανε τη διαφορά, αφού κράτησε μόλις στους 12 πόντους τους «ερυθρόλευκους». Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να έχουν ένα μικρό προβάδισμα στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, αφού με ένα 6-0 μετέτρεψαν το 63-66 σε 69-66 στο 38’. Ο Σκουλίδας μείωσε σε 71-70 στα 27’’, ενώ ο Τοπάλι έκανε 1/2 βολές στα 10’’. Έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 72-70, μιας και ο Μελισσαράτος έχασε δύο βολές (τη δεύτερη επίτηδες) στα 1,4’’, ενώ ο Παπαδιονυσίου που πήρε το επιθετικό ριμπάουντ δεν μπόρεσε να στείλει το ματς στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 30-35, 57-58, 72-70