Σημαντική νίκη της Εθνικής Ανδρών επί του Μαυροβουνίου

Δεύτερη νίκη σε ισάριθμους αγώνες για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος…

Μεγάλη νίκη με 3-2 σετ επί του Μαυροβουνίου πανηγύρισε η Εθνική μας ομάδα την 2η ημέρα του πρώτου τουρνουά του 6ου προκριματικού ομίλου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγεται στη Γεωργία. Η γαλανόλευκη πέτυχε την δεύτερη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες και ανέβηκε στη κορυφή του ομίλου και αύριο θα αντιμετωπίσει το Αζερμπαϊτζάν (9/5, 14:30).

Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου αν και βρέθηκαν πίσω στα σετ με 1-0, γύρισαν την εις βάρος τους κατάσταση, προηγήθηκαν με 2-1 σετ αλλά ισοφαρίστηκαν από το Μαυροβούνιο. Στο τάι-μπρέικ, η Εθνική μας με ψυχραιμία και καθαρό μυαλό πήρε το σετ στην παράταση μαζί και την μεγάλη νίκη με 3-2 που την έφερε στους 5 βαθμούς.

Κορυφαίοι για την Εθνική ήταν οι Πρωτοψάλτης και Κουμεντάκης με 23 και 20 πόντους αντίστοιχα.

1ο σετ: 8-7, 16-12, 21-15, 25-17

2ο σετ: 8-7, 16-15, 18-21, 20-25

3ο σετ: 8-5, 14-16, 15-21, 19-25

4ο σετ: 8-7, 16-13, 20-21, 25-23

5ο σετ: 4-5, 10-8, 11-12, 14-16

*Οι πόντοι του Μαυροβουνίου προήλθαν από 4 άσσους, 51 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας προήλθαν από 312 άσσους, 64 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-17, 20-25, 19-25, 25-23, 14-16)

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Βέλκο Μπάσιτς): Μίνιτς 22 (17/37 επ., 5 μπλοκ), Στρούγκαρ 3 (2/4 επ., 1 άσσος), Τσάτσιτς 18 (18/39 επ., 42% υπ. - 18% άριστες), Ζβίτσερ 12 (9/24 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 60% υπ. - 44% άριστες), Μίλιτς 7 (0/6 επ., 7 μπλοκ), Γετσμένιτσα 8 (5/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Λάκτσεβιτς (λ, 63% υπ. - 42% άριστες), Κόσοβιτς, Μπάμπιτς, Ράντονιτς.

ΕΛΛΑΔΑ (Ανδρεόπουλος): Ζουπάνι 12 (12/27 επ.), Στιβαχτής 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 6 (4/9 επ., 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 20 (18/39 επ., 2 μπλοκ, 52% υπ. - 34% άριστες), Βουλκίδης 9 (5/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 23 (16/40 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ, 79% υπ. - 43% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 73% υπ. - 59% άριστες), Ζήσης (λ), Κωτσάκης, Παπαγγελόπουλος, Μήλης 8 (8/13 επ., 1 άσσος), Κασαμπαλής, Ανδρεόπουλος.

Ο ομοσπονδιακός προπονητής Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Έγινε ένα πολύ δυνατό ματς από δύο ισοδύναμες ομάδες που κρίθηκε στο ται μπρέικ. Εμείς αντιμετωπίζουμε την πρόκριση με το ίδιο πνεύμα και έχουμε στο μυαλό μας ότι όλα θα τελειώσουνς στις 16 Μαϊου. Χρειάζεται μέχρι τότε να δείξουμε υπομονή και να συνεχίσουμε να μαχόμαστε σε κάθε παιχνίδι για τη νικη. Στο 4ο σετ είχαμε δύο ευκαιρίες να πάρουμε και τρίποντο, δεν τις εκμεταλλευτήκαμε, αλλά έτσι είναι το βόλεϊ».

Photo volleyball.gr

Ο ακραίος της Εθνικής Θανάσης Πρωτοψάλτης είπε: «Το πάθος και η ελληνική ψυχή είναι σήμερα τα στοιχεία που μας έδωσαν τη νίκη, απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο. Είναι μία πολύ σημαντική επιτυχία η σημερινή νίκη γαιτί με τον τρόπο που διεξάγεται η συγκεκριμένη διοργάνωση θέλουμε κάθε αγώνα να τον κερδίζουμε, για να μην χρειάζεται να σκεφτόμαστε μετά πόντους και σετ.

Ο ακραίος του Μαυροβουνίου Βόγιν Τσάτσιτς τόνισε: «Όλο το ματς είχε σκαμπανεβάσματα, παίξαμε καλά το 1ο και 4ο σετ, η Ελλάδα το 2ο και 3ο, αλλά το 5ο σετ ήταν νομιζω πραγματικά απολαυστικό για τον κόσμο. Θεωρώ πολύ σημαντικό τον πόντο που πήραμε σήμερα και νομίζω πως θα είναι αρκετός στο β’ γύρο των προκριματικών στην έδρα μας, για να μας στείλει στην τελική φάση».

Το πρόγραμμα του πρώτου τουρνουά στη Γεωργία (Τιφλίδα)