O Προμηθέας πήρε το εξ΄αναβολής παιχνίδι με τον Άρη

Ο Τζέριαν Γκραντ ήταν ο κορυφαίος και οι Πατρινοί επικράτησαν με 90-69…

Την 11η νίκη του σε 16 αγώνες στη Stoiximan Basket League πήρε ο Προμηθέας το απόγευμα της Τετάρτης (31/3), καθώς επικράτησε με 90-69 του Άρη σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Στο 8-0 εντός έδρας οι Πατρινοί που χρειάζονται ματς για να βρουν ξανά αγωνιστικό ρυθμό, στο 6-13 οι κιτρινόμαυροι που μετρούν επτά ήττες σε εννέα εκτός έδρας αναμετρήσεις.

Πολύ δυναμικά μπήκε στο ματς ο Άρης, που προηγήθηκε με 7-0 στο δεύτερο λεπτό και με 22-14 στο όγδοο. Ο Προμηθέας δεν είχε καλή κυκλοφορία, ο Ντεκόζι έβαλε εντυπωσιακό γκολ-φάουλ στα 2.2" για το 19-26 που ήταν το σκορ της περιόδου, στην οποία οι κιτρινόμαυροι μετρούσαν 9/15 δίποντα και 16 πόντους στη ρακέτα την ώρα που οι γηπεδούχοι είχαν οκτώ λιγότερα εκτελεσμένα σουτ και πέντε λάθη. Ο Τζέριαν Γκραντ ηγήθηκε του Προμηθέα στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, Σταμάτης και Λιτλ έδειξαν καλή αντίδραση για το 33-35, όμως οι Θεσσαλονικείς φορτώθηκαν με φάουλ (από τρία Τσάλμερς και Ντραγκίσεβιτς), έκαναν λάθη, κουράστηκαν και οι Αχαιοί δεν πέρασαν απλά μπροστά, αλλά έχτισαν και προβάδισμα εννέα πόντων στο ημίχρονο (49-40) με τον Λούντζη να βάζει τρίποντο και τον Γιατρά να βλέπει την ομάδα του να σουτάρει με 66% απέναντι στο 45% των αντιπάλων της.

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο. Ο Προμηθέας κρατούσε το προβάδισμα, ο Άρης πάλευε με νύχια και με δόντια να μείνει κοντά, να είναι ανταγωνιστικός για να κάνει στο φινάλε την προσπάθειά του, το 65-60 του δεκαλέπτου άφησε ανοιχτούς λογαριασμούς όμως οι γηπεδούχοι είχαν φέρει το ματς στα μέτρα τους. Ο Τζαγούν Έβανς έβαλε τρίποντο για το +10 (74-64) στο 34', η άμυνα ζώνης του Άρη δεν είχε αποτέλεσμα, ο Τζέριαν Γκραντ έκλεψε και κάρφωσε για το 76-64 και κάπου εκεί κρίθηκε οριστικά η αναμέτρηση καθώς οι Θεσσαλονικείς ξέμειναν από δυνάμεις και κουράγιο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-26, 49-40, 65-60, 90-69

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 14 (5/6 δίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Έβανς 10 (2), Δημήτρης Αγραβάνης 11 (2/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Τζέριαν Γκραντ 18 (6/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ασίστ), Γιαννόπουλος 2, Τζεράι Γκραντ 12 (4/4 δίποντα, 4/6 βολές), Λούντζης 6 (1), Γιάννης Αγραβάνης 4 (1), Φορντ 3, Χριστοδούλου 4, Αθηναίου 4 (1), Μπαζίνας 2

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Φλιώνης 5 (1), Κουζέλογλου 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 5 λάθη), Τσάλμερς 6 (3/3 δίποντα), Ντραγκίτσεβιτς 18 (8/13 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Ντεκόζι 15 (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές), Σταμάτης 7 (2), Σλαφτσάκης, Μιλόσεβιτς 4, Χαριτόπουλος 4, Καλαϊτζίδης, Λιτλ 3 (1)