Νίκη για τον Παναθηναϊκό στο Περιστέρι με 68-74

Αντεπίθεση των «πράσινων» στο τελευταίο 10λεπτο

Ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα από το Περιστέρι, επικρατώντας 68-74 της ομώνυμης ομάδας για τη Basket League.

Οι «πράσινοι» ανέβασαν την απόδοση τους στο τελευταίο 10λεπτο και κατάφεραν να ανατρέψουν τα δεδομένα, αφού βρέθηκαν πίσω στο σκορ μέχρι και 11 πόντους.

Η καλή άμυνα των φιλοξενούμενων, αποδιοργάνωσε τους γηπεδούχους που δεν άντεξαν στον ίδιο ρυθμό.

Το Περιστέρι κυριάρχησε απόλυτα στο πρώτο ημίχρονο. Με πίεση επάνω στη μπάλα «έκοψε στα δύο» τον Παναθηναϊκό. Και ταυτόχρονα έκανε 6 κλεψίματα που του έδωσαν 11 πόντους στον αιφνιδιασμό κι άλλους τόσους από λάθη αντιπάλου. Οι «πράσινοι» δεν είχαν τη δυνατότητα για σκορ μέσα από τη ρακέτα και είχαν κακές επιθέσεις.

Η ενέργεια και η γρήγορη κυκλοφορία του Περιστερίου άνοιξε με άνεση την άμυνα του Παναθηναϊκού και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 24-21 στο πρώτο δεκάλεπτο ενώ όταν οι φιλοξενούμενοι πέρασαν με 32-29 στο 14’ η απάντηση ήταν άμεση. Με επιμέρους σκορ 13-2 σε ένα πεντάλεπτο το Περιστέρι προηγήθηκε 42-34 στο 19’ ενώ στο +8 παρέμεινε η διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου (45-37).

Στο 24’ το Περιστέρι έφτασε στο 50-39 και στο 27’ στο 55-43 καθώς είχε εγκλωβίσει τον Παναθηναϊκό με την εξαιρετική του άμυνα. Κι αυτό διότι επιθετικά είχε «κολλήσει» σ’ έναν αγώνα που είχε γίνει πολύ σκληρός στο δεύτερο ημίχρονο.  Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 55-48 στο 30’ και κατάφερε να κατεβάσει τη διαφορά που είχε φτάσει σε διψήφιο νούμερο.

Στο 31’ οι «πράσινοι» είχαν μειώσει σε 55-52 και είχαν επιστρέψει για τα καλά (σερί 9-0). Στο 33’ ο Παναθηναϊκός μείωσε ακόμα περισσότερο με τον εξαιρετικό Κασελάκη (61-60) και στο 34’ πέρασε μπροστά με 62-61. Το επιμέρους σκορ19-7 σε 7 λεπτά έδειξε την αλλαγή νοοτροπίας στην άμυνα των «πράσινων».

Στο 34’ ένα νέο σερί 7-0 έφερε τον Παναθηναϊκό στο 69-63 και με τον έλεγχο της κατάστασης πια. Που όλα έγιναν ευκολότερα όταν το τρίποντο του Παπαπέτρου στο 36’30’’ έφερε το σκορ στο 72-63. Οι γηπεδούχοι είχαν απογοητευτεί, είχαν κι ελλείψεις και δε μπορούσαν να κάνουν τίποτα παραπάνω.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 21, Βασιλόπουλος 6, ΜακΛιν 15, Τζόουνς 6, Μάντζαρης 1, Σκορδίλης 4, Τσαϊρέλης 2, Γούνταρντ, Σαλούστρος 7, Τόλα 2, Γκουτιέρεζ 4.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Οντέντ Κάτας): Παπαγιάννης 10, Παπαπέτρου 17, Γουάιτ 3, Μήτογλου 5, Σαντ Ρος 9, Μακ 3, Μποχωρίδης 3, Χεζόνια 7, Δίπλαρος 3, Κασελάκης 8, Μπέντιλ 6.