Το «γύρισε» το Περιστέρι: Νίκη 70-63 στην έδρα του Μεσολογγίου

Με εντυπωσιακό τον Τζέιμς Γούνταρντ

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πήρε το Περιστέρι, που επικράτησε 70-63 του Μεσολογγίου στο ντεμπούτο του Σωτήρη Μανωλόπουλου.

Η ομάδα των δυτικών προαστίων επέστρεψε από το -18 του 25’, με έναν «καυτό» Τζέιμς Γούνταρντ.

Ο Αμερικανός ήρθε από τον πάγκο και ήταν κορυφαίος με 20 πόντους και 6/7 τρίποντα και έτσι το Περιστέρι πήγε το ρεκόρ του στο 9-6.

Από την άλλη, η ομάδα του Καλαμπάκου παρέμεινε ουραγός με 4-11, ενώ είχε για πρώτο σκόρερ τον Σαχπατζίδη με 20 πόντους.

Καλό ξεκίνημα για το Μεσολόγγι στην αναμέτρηση, όπου μέσα από την άμυνά του και τα καλάθια στο ανοικτό γήπεδο προηγήθηκε 8-2, στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στη συνέχεια, το Περιστέρι βρήκε λύσεις από την περιφέρεια και κατάφερε να πλησιάσει στον πόντο (14-13), στο 8’. Ωστόσο, στο τελευταίο δίλεπτο, οι γηπεδούχοι έσφιξαν αμυντικά με τον Σαχπατζίδη έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +4 (19-15).

Με τους Κρόκετ και Σκορδίλη, οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι (22-22), στο 12’. Η αντίδραση της ομάδας του Καλαμπάκου ήρθε αρχικά με Χατζηνικόλα και Σαχπατζίδη για το+8 (30-22). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το Μεσολόγγι είχε τον απόλυτο έλεγχο, με αποτέλεσμα να ξεφύγει ακόμη και στο +15 (39-24), στο 17’. Στα τελευταία λεπτά, οι Πέτεγουεϊ και Μάντζαρης κράτησαν επιθετικά το Περιστέρι, με τον Σαχπατζίδη να στέλνει τους γηπεδούχους στα αποδυτήρια με το +13 (45-32).

Το ίδιο καλά μπήκε και στο δεύτερο μέρος το Μεσολόγγι, με αποτέλεσμα να πάει στο +18 (52-34), στο 25’. Όμως, από εκείνο το σημείο και έπειτα, ξεκίνησε η αντεπίθεση του Περιστερίου, όπου μέσα από την εξαιρετική άμυνα, τα τρίποντα του Γούνταρντ και τους Μπουρούση-Μάντζαρη έκανε ένα επιμέρους σκορ 2-13 (54-45), μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Γούνταρντ συνέχισε το ίδιο «ζεστός» έξω από τα 6,75μ. και στην τέταρτη περίοδο, με το Περιστέρι όχι μόνο να μένει κοντά, αλλά να περνάει και μπροστά (59-60), στο 25’. Το μυαλό των παικτών του Μεσολογγίου είχε χαλάσει εντελώς και με τον Αμερικανό να ήταν ασταμάτητος, μαζί με τον Σαλούστρο έστειλαν την ομάδα του Μανωλόπουλου στο +10 (60-70), με τον Λόρενς να διαμορφώνει το τελικό 63-70.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 45-32, 54-45, 63-70