ΟΦΗ-Βόλος 1-2 Τελικό

Αγώνας… τελικός για τους Κρητικούς στο «Γεντί Κουλέ»

Ένα από τα πιο κρίσιμα ματς της σεζόν δίνει ο ΟΦΗ, που αντιμετωπίζει τον Βόλο για την 22η αγωνιστική.

Η ομάδα του Ηρακλείου θέλει πάση θυσία τη νίκη, για να ανακάμψει βαθμολογικά.

Βασικοί οι Ντε Γκουζμάν και Καστάνιος, ενώ πρόβλημα της τελευταίας στιγμής προέκυψε με τον Βάτερμαν.

Ο Ολλανδός γκολκίπερ είναι στην 20αδα, όπως και ο νεαρός Σηφάκης, καθώς για κάθε ενδεχόμενο δηλώθηκαν και οι τρεις γκολκίπερ.

Στην θύρα 4 υπάρχει ένα πανό, που γράφει: «Η ιστορία απαιτεί πάθος, δύναμη και πνεύμα μαχητή».

Το «μήνυμα» των φιλάθλων για την σημερινή σπουδαία αναμέτρηση.

Παρακολουθείστε την εξέλιξη του αγώνα από το neakriti.gr

1' Ξεκίνησε το ματς στο "Γεντί Κουλέ".

3' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΒΟΛΟ 0-1: Σέντρα του Ριένστρα από δεξιά, ο Περέα αφύλακτος στην μικρή περιοχή κάνει με κεφαλιά το 0-1.

7' Σέντρα του Κοροβέση από αριστερά, κεφαλιά του Καστάνιος φεύγει αρκετά πάνω από την εστία.

22' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΒΟΛΟ 0-2: Πάσα του Μπαρτόλο στην πλάτη της άμυνας του ΟΦΗ, ο Δουβίκας απέναντι από τον Σωτηρίου, με δυνατό σουτ κάνει το 0-2.

26' Ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους. Εκτέλεση φάουλ του Νίνη από αριστερά, κεφαλιά του Περέα θα περάσει δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

32' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Κόρνερ του Στάικου από δεξιά, πρώτη κεφαλιά του Βαφέα, πλασέ του Γιαννούλη από το ένα μέτρο, η μπάλα τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι.

33' Κίτρινη κάρτα στον Γιαννούλη, για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Περέα.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, ο ΟΦΗ χάνει 0-2 από το Βόλο. Ένα ακόμη παιχνίδι με κάκιστη εμφάνιση στα πρώτα 45λεπτα, αφού δεν υπάρχει καμία ασφάλεια στην άμυνα και μεγάλη δυσκολία στην δημιουργία.

46' Ξεκίνησε η επανάληψη. Μία αλλαγή για τον Βόλο, ο Κιάκος αντί του Ριένστρα.

47' Γύρισμα του Κοροβέση από αριστερά, ο Ντε Γκουζμάν σουτάρει από τα όρια της περιοχής, μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Κλέιμαν.

50' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Σέντρα του Στάρτζεον από αριστερά, απομακρύνει με το κεφάλι ο Φεράρι, δυνατό σουτ από τον Στάικο, η μπάλα σταματάει στο κάθετο δοκάρι.

56' Φαλτσαριστό σουτ του Νίνη έξω από την περιοχή, ο Σωτηρίου εντυπωσιακά αποκρούει σε κόρνερ.

61' Σέντρα του Κοροβέση από αριστερά, ο Στάρτζεον σε ευνοϊκή θέση στη μικρή περιοχή, δε μπορεί να κάνει επαφή με τη μπάλα.

62' Δύο αλλαγές για τον ΟΦΗ. Ο Γρίβας στη θέση του Ντε Γκουζμάν και ο Λυμπεράκης αντί του Κοροβέση.

63' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 1-2: Γρήγορη ανάπτυξη από τους παίκτες του ΟΦΗ, γύρισμα του Στάρτζεον από αριστερά και ο Καστάνιος με πλασέ στην κίνηση κάνει το 1-2.

66' Αλλαγή για τον Βόλο. Ο Σάντσεζ στη θέση του Μπαρτόλο.

74' Σέντρα του Ουές από δεξιά, ο Καστάνιος θα κάνει το γυριστό, αρκετά πάνω από την εστία.

76' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Φερέιρα στη θέση του Βαφέα.

76' Και ο Βόλος κάνει αλλαγή, ο Ρενάτο αντί του Νίνη.

79' Σέντρα του Λυμπεράκη από αριστερά, κεφαλιά του Στάρτζεον άουτ.

86' Κίτρινη κάρτα στον Μαρτίνες.

87' Κίτρινη και για τον Λυμπεράκη.

92' Σουτ του Γρίβα μέσα από την περιοχή, όμως είναι αδύναμο και άστοχο.

92' Αλλαγή για το Βόλο, ο Κρητικός στη θέση του Μαρτίνες.

93' Πολύ επικίνδυνο σουτ του Περέα για το Βόλο, η μπάλα ελάχιστα άουτ.

94' Κίτρινη κάρτα στον Μεγιάδο και κερδισμένο φάουλ για τους φιλοξενούμενους.

Τέλος αγώνα ΟΦΗ-Βόλος 1-2, με τον ΟΦΗ να πληρώνει το πολύ κακό ξεκίνημα και να προσπαθεί να αντιδράσει στην επανάληψη. Παρά τη μείωση του σκορ από τον Καστάνιος, στα τελευταία λεπτά το άγχος και η έλλειψη καθαρού μυαλού τον εμπόδισαν να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Πολλά τα σφυρίγματα εις βάρος του ΟΦΗ από τον διαιτητή Τζοβαρά...

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Βαφέας (76' Φερέιρα), Διαμαντής, Γιαννούλης, Ουές, Κοροβέσης (62' Λυμπεράκης), Μεγιάδο, Στάικος, Ντε Γκουζμάν (62' Γρίβας), Στάρτζεον, Καστάνιος.

ΒΟΛΟΣ (Άνχελ Λόπεθ): Κλέιμαν, Ριένστρα (46' Κιάκος), Μήτογλου, Γκρίλο, Φεράρι, Τσοκάνης, Νίνης (76' Ρενάτο), Μαρτίνες (92' Κρητικός), Περέα, Μπαρτόλο (66' Σάντσεζ), Δουβίκας.