Εντυπωσιακό το Λαύριο, έβαλε τέλος στο σερί 21 αγώνων της ΑΕΚ (78-70)

Υψηλά στάνταρ απόδοσης για την ομάδα του Σερέλη

Το Λαύριο είχε φοβερή απόδοση στο σημερινό ματς με την ΑΕΚ, της οποίας επικράτησε 78-70 και έβαλε τέλος στο σερί 21 αγώνων που είχε η «Ένωση» στη Basket League.

Εξαιρετική εμφάνιση για την ομάδα της ανατολικής Αττικής, που πανηγύρισε την 5η διαδοχική νίκη της και είχε ως κορυφαίους τους Κάρτερ (19 πόντοι) και Μουράτο (15 πόντοι, 5 ασίστ).

Από την Ένωση, ο Μορέιρα ήταν απολαυστικός, αλλά ώρες-ώρες πάλευε μόνος του (30 πόντοι με 13/18 εντός παιδιάς, 8 ριμπάουντ). Στους 20 πόντους σταμάτησε ο άστοχος Λάνγκφορντ.

Το Λαύριο μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και με μπροστάρη τον Κάρτερ, απέκτησε μικρή διαφορά (13-6) στο πρώτο πεντάλεπτο. Καταθέτοντας περισσότερη ενέργεια και διάθεση στο παρκέ, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο +9 (19-10 στο 8’). Από την άλλη, η ΑΕΚ δεν είχε καθόλου καλό ρυθμό επιθετικά και μοιραία έκλεισε την πρώτη περίοδο στο -7 (20-13).

Με τον Μορέιρα να κάνει… πάρτι, η Ένωση έτρεξε σερί 7-0 στην εκκίνηση του δεύτερου δεκαλέπτου και επανήλθε (20-20 στο 12’). Ο Ανγκολέζος σέντερ συνέχισε να κυριαρχεί κάτω από τις ρακέτες κι έφερε τον «Δικέφαλο» μπροστά στο σκορ (29-30 στο 18’) έχοντας 20 πόντους! Οι παίκτες του Σερέλη αντέδρασε και το πρώτο μέρος έκλεισε με καλάθι του Κάρτερ, που έγραψε το 38-35.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και την 3η περίοδο, με τους Έβανς και Ντέιβις να παίρνουν τη σκυτάλη και να φέρνουν την ομάδα τους στο +6 (47-41 στο 24’). Στην αντίπερα όχθη, ο Παπαθεοδώρου βρήκε λύσεις στο πρόσωπο του Ματσιούλις, ωστόσο η αντίδραση των «κιτρινόμαυρων» ήταν σπασμωδική. Το 3ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το Λαύριο στο +4 (58-54).

Όπως αναμενόταν, η 4η περίοδος εξελίχθηκε σε ντέρμπι, με την ομάδα της ανατολικής Αττικής να διατηρεί μικρό προβάδισμα (62-57 στο 34’). Ο Μορέιρα κράτησε πάλι ζωντανή την ΑΕΚ (66-60 στο 36’), όμως ήταν φανερό πως οι παίκτες του Σερέλη είχαν περισσότερη ενέργεια στα κρίσιμα.

Με ένα μεγάλο τρίποντο του Μουράτου, το Λαύριο ξέφυγε στο +9 (69-60 στο 37') κι έβαλε τις βάσεις για τη νίκη του. Μορέιρα και Λάνγκφορντ επιχείρησαν να ανατρέψουν την κατάσταση, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν λύσεις από την περιφέρεια. Έβανς και Κάρτερ έδωσαν τη χαριστική βολή στην Ένωση, που υποχρεώθηκε στην πρώτη ήττα της στο πρωτάθλημα μετά από 14 μήνες (78-70).

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 38-35, 58-54, 78-70.