Επιβλητική η ΓΕΗ στην Α2 βόλεϊ Γυναικών

Κέρδισε 3-0 σετ την Αγία Παρασκευή- Ήττα για την ΑΘΛΕΣΗ και την Μεσσαρά...

Στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α2 Γυναικών βόλεϊ βρίσκεται η ΓΕΗ που για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος νίκησε 3-0 σετ χθες στο κλειστό των Πατελών την Αγία Παρασκευή. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτερες σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και παρά την αντίσταση αρχικά των φιλοξενούμενων, πήραν το 1ο σετ με 25-20. Ανάλογη ήταν η συνέχεια και στο 2ο σετ με τα κορίτσια της ΓΕΗ επικρατούν με 25-19 ενώ στο 3ο σετ η ομάδα της Αγίας Παρασκευής δεν κατάφερε να ακολουθήσει καθόλου το ρυθμό του παιχνιδιού με αποτέλεσμα να χάσει εύκολα με 25-08. Τα σετ: 25-20, 25-19, 25-08.

Η ομάδα της ΑΘΛΕΣΗ προσπάθησε κόντρα στον Ο.Φ.Α. Απολλώνιο από τον οποίο όμως ηττήθηκε με 3-1 σετ. Τα κορίτσια του Μανώλη Μανωλάκη παρουσιάστηκαν ιδιαίτερα ανταγωνιστικά όμως οι γηπεδούχες κατάφεραν στα κρίσιμα σημεία να είναι αποτελεσματικότερες. Στο 1ο σετ ο Απολλώνιος επικράτησε με 25-18 ενώ στη συνέχεια η ΑΘΛΕΣΗ πίεσε περισσότερο όμως δεν τα κατάφερε χάνοντας το με 25-23. Στο 3ο σετ η ομάδα του Ηρακλείου κατάφερε να κάνει το 2-1 με το τελικό 23-25. Μάχη έγινε στο 4ο σετ με τον Απολλώνιο να κερδίζει με 25-23, σφραγίζοντας έτσι το νικηφόρο αποτέλεσμα. Τα σετ: 25-18, 25-23, 23-25, 25-23.

Κόντρα στην ισχυρή ομάδα των Αμπελοκήπων η Μεσσαρά δεν τα κατάφερε χάνοντας τελικά με 3-0 σετ. Όσο κι αν προσπάθησαν τα κορίτσια του Παναγιώτη Ιωάννου δεν μπόρεσαν να κάμψουν την αντίσταση της 2ης ομάδας της βαθμολογίας. Τα σετ: 25-19, 25-23, 25-20.

Στη βαθμολογία η ΓΕΗ είναι 3η με 33βαθμούς, η ΑΘΛΕΣΗ 8η με 23 και η Μεσσαρά 9η με 16.

Ρεπό είχε η ανδρική ομάδα της ΓΕΗ για την Α2 Ανδρών.