Έχασε από την Ελπίς Αμπελοκήπων ο ΟΦΗ στη Θεσσαλονίκη

Στη μάχη της παραμονής η ομάδα του Ηρακλείου ηττήθηκε 3-1 σετ...

Την δεύτερη νίκη του στην Volley League και την πρώτη εντός έδρας στην ιστορία του στην επαγγελματική κατηγορία πανηγυρίζει ο Α.Σ.Ελπίς Αμπελοκήπων που επικρατήσει με 3-1 σετ του ΟΦΗ στη Θεσσαλονίκη στο ντέρμπι για την παραμονή στην κατηγορία ενώ κατάφερε να πάρει ένα τρίποντο που έχει σημασία για τη μάχη της κατάταξης και το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι άουτ όπου όπως όλα δείχνουν θα βρεθούν αντιμέτωπες οι δύο ομάδες. Η Ελπίδα μετά τις προσθήκες στη χειμερινή μεταγραφική περίοδο έδειξε πολύ βελτιωμένη ενώ από τον ΟΦΗ φαίνεται να στοιχίζει η αποχώρηση του Τσούλαφιτς…

Ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πήρε το πρώτο σετ με 20-25. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι και το 16-15 όμως οι γηπεδούχοι με ένα σερί 4-2 έφτασαν στο 20-17 με τον ΟΦΗ να κάνει την αντεπίθεση προηγούμενος με 21-23 όμως η Ελπίδα, εκμεταλλευόμενη τα λάθη του ΟΦΗ πήρε το σετ με 25-23.

Και στο 3ο σετ όμως οι παίκτες της ομάδας του Ηρακλείου προηγήθηκαν με 10-15 , 15-18, αλλά και 18-20, αλλά το φινάλε του ήταν αποκαρδιωτικό. Οι γηπεδούχοι με ένα σερί 5-0, όπου ο ΟΦΗ είχε τραγικά λάθη από τον Καραμπαλί, πέρασαν μπροστά με 23-20 και καθάρισαν το σετ με 25-22, κάνοντας την ανατροπή με 2-1 σετ!

Στο 4ο σετ οι Θεσσαλονικείς πήραν από νωρίς τη διαφορά (15-10, 19-13) δείχνοντας τις διαθέσεις τους και τελείωσαν το σετ με 25-16.

Ο ΟΦΗ έμεινε καθηλωμένος στους 11 βαθμούς ενώ η Ελπίδα ανέβηκε στους 7 βαθμούς.

Τα σετ: 3-1 (20-25, 25-23, 25-22, 25-16) σε 100΄

Ο.Φ.Η. (Ανέστης Γιαννακόπουλος): Ρουμελιωτάκης 6 , Κομητούδης 4 , Λουκούμι 18 , Καρατζάς 11 , Καραμπαλί 9, Σαρικεΐσογλου 6 / Γκαράς , Κοσκινάς, Τσέλιος 1.

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής: Παμβοχαϊκός- Εθνικός 3-0, ΠΑΟΚ- Φοίνικας 3-1, Παναθηναϊκός- Κηφισιά 1-3, Ελπίς- ΟΦΗ 3-1, Ολυμπιακός- Ηρακλής 3-0.