Basket League: Ηττήθηκε στην παράταση σε ματς θρίλερ το Ρέθυμνο

Η ομάδα του Ζιάγκου αν και είχε σε εκπληκτική μέρα τον Φράνκαμπ, τελικά έχασε με 77-75

Έσπασαν καρδιές σήμερα στο Ρέθυμνο, με τους γηπεδούχους να γνωρίζουν την ήττα με 77-75 στην παράταση, με την κανονική διάρκεια του αγώνα να ολοκληρώνεται 65-65.

Αυτή ήταν η εντός έδρας ήττα μετά από οκτώ σερί επιτυχίες για το Ρέθυμνο, που διαμαρτυρήθηκε εντόνως για το φάουλ που δόθηκε υπέρ του Κάιλ Άλμαν στο τέλος του 40λέπτου, φάουλ που έδωσε βολές και μαζί τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να στείλουν τον αγώνα στην παράταση.

Σε ένα ματς για πολύ γερά νεύρα, το Λαύριο κατάφερε να έχει τον έλεγχο του ματς στο πρώτο ημίχρονο και παρά την αντεπίθεση των γηπεδούχων, έχασε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη στην κανονική διάρκεια, αλλά ο Άλμαν είχε ½ βολές σε μία… μάλλον υπερβολική υπόδειξη φάουλ στα 3’’ πριν από τη λήξη.

Στον έξτρα χρόνο, το Ρέθυμνο με τον εκπληκτικό Φράνκαμπ πήρε διαφορά τεσσάρων πόντων 71-67 δείχνοντας ότι ελέγχει τον ρυθμό, αλλά οι φιλοξενούμενοι με εκτελεστή και δημιουργό τον Ντεκόζι που βγήκε μπροστά στα κρίσιμα, κατάφερε να γυρίσει το ματς, οδηγώντας την ομάδα του σε σπουδαία εκτός έδρας νίκη.

Μυθική εμφάνιση από τον Φράνκαμπ που σε 42’33’’ είχε 31 πόντους (11/18 εντός πεδιάς, 4/5 τρίποντα), 8 ριμπάουν και 6 ασίστ, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι καλύτεροι ήταν οι Ντεκόζι (13 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ) και Λόύντζης (13 πόντοι και 4 ριμπάουντ), με τον Έλληνα γκαρντ να έχει και μια εξαιρετική άμυνα στην παράταση πάνω στον Φράνκαμπ.

Σε τέσσερις μέρες, το Ρέθυμνο Cretan Kings αντιμετωπίζει εκτός έδρας την ΑΕΚ (26/2, 18:00), σε εξ αναβολής αναμέτρηση για τη 18η αγωνιστική της ΕΚΟ Basket League,

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-19, 33-36, 54-49, 65-65, 75-77.

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Ζιάγκος): Μαραγκάκης 2, Χάρις 6 (0/5 τρίποντα), Κάρτερ 13 (3/11 τρίποντα), Γκόρντον 11 (11 ριμπάουντ, 4 τάπες), Φράνκαμπ 31 (7/13 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 λάθη), Λι 2, Χριστοδούλου (0/9 σουτ), Χότον (6 ριμπάουντ), Σπυριδονίδης, Καμπερίδης 10 (1/5 τρίποντα), Ραζής.

ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLT (Σερέλης): Άλμαν 11 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη, 3 κλεψίματα), Μουράτος 7 (1/7 σουτ, 5/6 βολές), Κουζέλογλου 6, Ντάιμ 10 (6 ριμπάουντ), Ντεκόζι 13 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μαστρογιαννόπουλος (0/3 τρίποντα), Λούντζης 13 (1), Γουάτσον 2 (0/4 τρίποντα), Λεγκίκας, Ντέιβις 11 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γερομιχαλός 4.