«Αντίο» με δεύτερη ήττα: Ο ΟΦΗ έχασε 4-1 στη ρεβάνς με τον ΠΑΟΚ

Η ομάδα του Ηρακλείου στρέφει την προσοχή της στο πρωτάθλημα

Με δεύτερη ήττα από τον ΠΑΟΚ με 4-1 σήμερα στην Τούμπα, ολοκληρώθηκε φέτος η πορεία του ΟΦΗ στο Κύπελλο Ελλάδας.

Η πρόκριση είχε κριθεί από το πρώτο ματς, όπου οι «ασπρόμαυροι» έχασαν 0-3 στο Ηράκλειο και στόχος σήμερα ήταν να πραγματοποιήσουν μια καλή εμφάνιση.

Με το Γιώργο Σίμο να πραγματοποιεί 8 αλλαγές στο αρχικό σχήμα, ήταν ξεκάθαρο ότι η προσοχή είναι στραμμένη στο ματς με τον Πανιώνιο το ερχόμενο Σάββατο.

Οι Κρητικοί έκαναν ότι μπορούσαν, έχοντας ένα καλό 20λεπτο στο πρώτο ημίχρονο, ενώ αντιμετώπισαν αρκετά προβλήματα στην αμυντική λειτουργία.

Για τους νικητές δύο γκολ πέτυχε ο Πέλκας και από ένα οι Λάμπρου και Σφιντέρσκι, ενώ για τον ΟΦΗ σκόραρε ο Κοροβέσης.

Ντεμπούτο ως βασικοί σε παιχνίδι της ομάδας του Ηρακλείου έκαναν οι νεαροί Νοικοκυράκης και Σουρνάκης.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Βαρέλα (74' Μιχαηλίδης), Γιαννούλης, Μαουρίσιο (59' Εσίτι), Ντάγκλας, Λάμπρου, Στοχ (78' Σφιντέρσκι), Άκπομ.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Γουόλι, Μαρινάκης, Νάστος, Γιαννούλης, Μπολάκης, Κοροβέσης (46' Μπράουν), Στάικος (61' Μεγιάδο), Σουρνάκης, Νοικοκυράκης, Φερέιρα (82' Βαζ), Μάνος.

Το "φιλμ" του αγώνα

7' Ο Μάνος θα κάνει το πλασέ, μετά από το γύρισμα του Κοροβέση, ο Πασχαλάκης θα μπλοκάρει σταθερά.

12' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ 1-0: Ατομική προσπάθεια του Λάμπρου, που περνάει δύο παίκτες του ΟΦΗ και με αριστερό σουτ πετυχαίνει το 1-0.

19' Σουτ του Ροντρίγκο, η μπάλα θα περάσει άουτ.

21 ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ: Ο διαιτητής Βρέσκας υποδεικνύει πέναλτι, στο μαρκάρισμα του Γιαννούλη στον Άκπομ εντός περιοχής.

22' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ 2-0: Ο Πέλκας ανέλαβε την εκτέλεση και νικάει τον Γουόλι για το 2-0.

28' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 2-1: Ατομική ενέργεια του Μάνου που δίνει για τον Κοροβέση, ο οποίος με δυνατό σουτ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα και μειώνει σε 2-1 (η μπάκα κόντραρε και στον Ίνγκασον).

42' Ο Στοχ "βγάζει" τον Άκπομ σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, με τον Γουόλι να σταματάει τον Άγγλο επιθετικό.

45+1' Γύρισμα του Ίνγκασον από δεξιά, ο Γουόλι αποκρούει και από την κόντρα στον Βαρέλα η μπάλα θα περάσει δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, ο ΟΦΗ είναι πίσω στο σκορ με 2-1. Η ομάδα του Ηρακλείου ισσορόπησε το παιχνίδι μετά τα πρώτα 20 λεπτά.

46' Εκκίνηση στην επανάληψη.

46' Αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Μπράουν στη θέση του Κοροβέση. Αριστερό μπακ πήγε τώρα ο Μπολάκης.

52' Γύρισμα του Λάμπρου για τον Πέλκα, που προσπάθησε να απειλήσει όμως δε βρήκε στόχο.

56' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ 3-1: Ο Λάμπρου θα σημαδέψει το κάθετο δοκάρι από τη μικρή περιοχή, στο "ριμπάουντ" δυνατό σουτ από τον Γιαννούλη, θα αποκρούσει ο Γουόλι και ο Πέλκας από τη μικρή περιοχή σημειώνει το 3-1. Οι αμυντικοί του ΟΦΗ δε μπόρεσαν να αντιδράσουν σε δύο χρόνους σ' αυτή τη φάση.

59' Πρώτη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, ο Εσίτι στη θέση του Μαουρίσιο.

61' Δεύτερη κίνηση από τον Σίμο, ο Μεγιάδο αντί του Στάικου στο παιχνίδι.

62' Ο Πέλκας πασάρει για τον Άκπομ μέσα στην περιοχή, ο δεύτερος θα σουτάρει με δύναμη, όμως είναι άστοχος.

64' Δυνατό σουτ Πέλκα έξω από την περιοχή, η μπάλα κοντράρει στην πλάτη του Εσίτι και τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι.

74' Δεύτερη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. ο Μιχαηλίδης αντί του Βαρέλα στο ματς.

77' Φαλτσαριστό σουτ από τον Λάμπρου, ο Γουόλι αποκρούει εντυπωσιακά.

78' Τελευταία αλλαγή για τους γηπεδούχους, ο Σφιντέρσκι στη θέση του Στοχ.

80' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ 4-1: Ο Πέλκας μέσα στην περιοχή δίνει για τον Σφιντέρσκι, που εύκολα από τη μικρή περιοχή σημειώνει το 4-1.

82' "Κλείνει" τις αλλαγές του και ο Σίμος, με τον Βαζ αντί του Φερέιρα.

87' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ, με τετ-α-τετ του Βαζ, όμως ο Πορτογάλος θα νικηθεί από τον Πασχαλάκη που αποκρούει.

Τέλος του αγώνα, ήττα 4-1 για τον ΟΦΗ από τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα.