Μεγάλη ανατροπή στο τελευταίο λεπτό από τον Ολυμπιακό κόντρα στη Χίμκι

Οι ερυθρόλευκοι σε 57΄΄ ανέτρεψαν 9 πόντους…

Ο Ολυμπιακός έμεινε ζωντανός σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση και πήρε τεράστια νίκη επί της Χίμκι, με τον Βασίλη Σπανούλη να ηγείται με 18 πόντους και 10 ασίστ, ενώ ήταν αυτός που με δικό του τρίποντο έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Παρά το γεγονός ότι ένα λεπτό πριν τη λήξη ήταν στο -9 (87-96), ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παιχνίδι και το έστειλε στην παράταση χάρη σε τρίποντο του Σπανούλη στα 19''. Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Μοσχοβίτες τα είχαν χαμένα, ο Σβεντ εκτελούσε από την περιφέρεια σαν να μην υπάρχει... αύριο και οι Πειραιώτες εξασφάλισαν την έκτη νίκη τους σε 13 αγωνιστικές.

Δύο καλάθια του Μπούκερ έβαλαν μπροστά τη Χίμκι (0-4, 2’), με τον Ολυμπιακό να απαντάει με 11-0 σερί χάρη στις πολύ καλές άμυνες των Κόνιαρη και Παπανικολάου αλλά στη δημιουργία του Σπανούλη (11-4, 5’). Μιλουτίνοφ και Πρίντεζης ανέλαβαν δράση, την ώρα που οι Μοσχοβίτες μείωναν με τα τρίποντα των Γερέμπκο και Έβανς, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 25-20.

Οι δύο ομάδες βρήκαν τα πατήματά τους, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν περισσότερες λύσεις στο σκοράρισμα και να παραμένουν σε θέση οδηγού (35-29, 13’). Σε εκείνο το σημείο όμως, ο Σβεντ έβαλε δύο σερί τρίποντα και έγραψε το 39-37 (16’’), με τους γηπεδούχους να απαντούν με τους Παπανικολάου και Σπανούλη φτάνοντας στο +9 (48-39, 19’). Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Γερέμπκο ευστόχησε από τη γωνία, ενώ ο Πρίντεζης με 1/2 βολές έγραψε το 49-42 του πρώτου μέρους.

Οι Πειραιώτες είχαν κυριαρχήσει στα ριμπάουντ, είχαν περισσότερες λύσεις στο σκοράρισμα, την ώρα που η Χίμκι στηριζόταν υπερβολικά στις ορέξεις των Σβεντ και Έβανς.

Μέσα σε δύο λεπτά οι Πρίντεζης και Παπανικολάου ανέβασαν τη διαφορά στο +11 (65-45), με τους «ερυθρόλευκους» να διατηρούν το διψήφιο προβάδισμα μέχρι και λίγο πριν τη συμπλήρωση 30 λεπτών αγώνα. Ο Σβεντ όμως είχε άλλη άποψη και αφού έδωσε έτοιμο καλάθι στον Έβανς, έβαλε δύο σερί τρίποντα φέρνοντας τη Χίμκι σε απόσταση αναπνοής (67-64, 29’). Ο Ρότσεστι με δύο βολές έδωσε ανάσες, ο Σβεντ όμως με γκολ φάλου μείωσε ακόμα περισσότερο (69-67), με τον Βεζένκοφ να διαμορφώνει το 70-67 της τρίτης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν σκοπό να παρατήσουν το παιχνίδι και με σερί 7-0 πέρασαν μπροστά (72-74, 32’). Ο Σβεντ είχε βρει πολύ καλό ρυθμό και έκανε μεγάλη ζημιά στον Ολυμπιακό (74-76, 34’) έχοντας φτάσει τους 31 πόντους. Ο Σπανούλης ισοφάρισε από τη γραμμή, οι Κράμερ και Μπέρτανς όμως με μακρινά σουτ έκαναν το 76-82 (35') με τους Μοσχοβίτες να έχουν 14 εύστοχα τρίποντα. Οι «ερυθρόλευκοι» πλησιάσαν στον πόντο χάρη στα διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ (83-84, 37'). Ο Κουρτινάιτις όμως είδε τους Σβεντ και Καράσεφ να βρίσκουν τον στόχο από την περιφέρεια γράφοντας το 83-90 στα 1:47 για το τέλος, ο Σβεντ με 2/2 βολές ανέβασε τη διαφορά (83-92) και οι Ρώσοι φάνηκε πως καθάρισαν την υπόθεση νίκη. Στα 55'' όμως, ο Πρίντεζης σκόραρε από τη γωνία (90-96), ο Μπούκερ έκανε λάθος πάσα και ο Πολ με το πρώτο του τρίποντο έδωσε ελπίδα στους Πειραιώτες (93-96). Οι γηπεδούχοι έβγαλαν την κρίσιμη άμυνα, με τον Σπανούλη να ισοφαρίζει με δικό του τρίποντο, o Σβεντ έκανε βήματα στα 1.3'' και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Οι παίκτες του Κεμζούρα έπαιξαν καλές άμυνες, ο Σβνετ έκανε κατάχρηση στα σουτ καθώς όποτε έπιανε τη μπάλα εκτελούσε από την περιφέρεια. Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν σερί 7-0 για το 103-96, ο Μπούκερ μείωσε με φόλοου (103-98) με τον Πρίντεζη να καρφώνει για το 105-98. Στα 45’’ ο Μιλουτίνοφ κάρφωσε με πολύ δύναμη με το παιχνίδι να παίρνει το δρόμο του και τον Ολυμπιακό να επικρατεί με το τελικό...

Δεκάλεπτα: 25-20, 49-42, 70-67, 96-96, 103-98 (παρ.)

Πηγή: superbasket.gr