Σε λέι- απ του Σμιθ κρίθηκε το ΑΕΚ- Περιστέρι (90-91)

Πέρασε από την Πυλαία ο Παναθηναϊκός, 104-88 τον ΠΑΟΚ…

Ματς που έμοιαζε με τελικό, ματς που είχε πείσμα, πάθος, ένταση, μπασκετικό ξύλο, αποβολές, ματς που είχε μεγάλα σουτ, τεράστια σουτ, εκπληκτικά highlights, ματς που κρίθηκε στην παράταση. Το ΑΕΚ - Περιστέρι τα είχε κυριολεκτικά όλα, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη στο φινάλε του έξτρα πενταλέπτου (91-90) χάρι στο λέι-απ του Σκούτσι Σμιθ που διέσχισε όλο το παρκέ και σκόραρε το σημαντικότερο καλάθι της εν Ελλάδι καριέρας του.

Ο Στίβεν Γκρέι έκανε συγκλονιστική εμφάνιση βάζοντας 26 πόντους από δέκα σουτ, ο Γουίλ Χάτσερ τον ακολούθησε με εκτελέσεις σεμιναριακού επιπέδου, ο Κίνγκσλι Μόουζες έγραψε double-double και το Περιστέρι έμεινε αήττητο με 4/4 την ώρα που η ΑΕΚ έπεφτε στο 1-3 και προβλημάτιζε ξανά με την συνολική της εικόνα. Αποβλήθηκε ο Ηλίας Παπαθεοδώρου που τα έβαλε πολλές φορές με τους διαιτητές, έσπασε τα στεφάνια ο Κιθ Λάνγκφορντ που αστόχησε και σε κρίσιμη βολή, κορυφαίος ο Κέντρικ Ρέι που γέμισε τη στατιστική του.

Ντέρμπι από νωρίς, το Περιστέρι ήθελε να ελέγξει το τέμπο και γι' αυτό ο Ζούρος μπήκε στο ματς με τον Ξανθόπουλο που έβαλε και βολές για το 7-10 στο έκτο λεπτό. Η ΑΕΚ απάντησε με ένα δικό της 6-0 με τον Τολιόπουλο να την βάζει μπροστά, πριν ο Χάτσερ κι ο Λάνγκφορντ βάλουν από ένα τρίποντο για το 19-20 της περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι είχαν σκληράδα, ο Αγραβάνης έγραψε το 21-26, για να ακολουθήσει όμως ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων που με τον Γιαννόπουλο πήγαν στο +8 πριν από το 39-30 του ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο με ένα σερί 0-11 για το 39-41 σε δύο λεπτά, όμως το ματς συνέχισε να είναι ντέρμπι για γερά νεύρα. Η ΑΕΚ είχε ένα μικρό προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα της περιόδου, με τον Γκρέι να βάζει το ένα καλάθι μετά το άλλο και κυριολεκτικά να κρατάει μόνος του το Περιστέρι στη διεκδίκηση της νίκης. Ένα τρίποντο του Γκίκα (73-67 στο 35') δεν τρόμαξε τους παίκτες του Ζούρου, ο Χάτσερ μείωσε και πάλι στον πόντο (73-72 στο 36'), η ψυχραιμία του Λάνγκφορντ (βολές για το 79-74 στο 38') έδειξε να γέρνει τη ζυγαριά υπέρ της ΑΕΚ, αλλά...

Χάτσερ και Γκρέι ισοφάρισαν στο 79-79, αυτό ήταν και το σκορ της κανονικής διάρκειας καθώς ο Σαντ-Ρος αστόχησε και το Περιστέρι δεν κατάφερε να εκτελέσει επίθεση. Ρέι με δίποντο, Ματσιούλις με βολή και χουκ στην επόμενη φάση έγραψαν το 84-79 και πάλι όμως οι φιλοξενούμενοι έμειναν στο ματς με τον Σαλούστρο να μειώνει στους δύο (84-82), πριν ο Κίνγκσλι γράψει το 84-86 και ο Λάνγκφορντ ισοφαρίσει στην επόμενη φάση και να κάνει και το 89-86. Ο Χάτσερ απάντησε με ασύλληπτο τρίποντο για το 89-89 υπό την πίεση του Ρέι στα 20", ο Λάνγκφορντ είχε 1/2 για το 90-89 στα 6.9" και το Περιστέρι την τελευταία επίθεση.

Η μπάλα πήγε στον Σμιθ, που διέσχισε όλο το γήπεδο και έβαλε το λέι-απ για το τελικό 90-91 σε ένα ματς που αξίζει όσκαρ μπασκετικού σασπένς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 39-30, 62-60, 79-79 (κ.α.), 90-91

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 10 (2/5 τρίποντα), Γκίκας 8 (2), Κακλαμανάκης 3, Λάνγκφορντ 21 (5/11 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 8/10 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σαντ Ρος 6 (1/6 τρίποντα), Μαυροειδής 2, Τολιόπουλος 3 (1), Γιαννόπουλος 8 (1), Ματσιούλις 6 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ρέι 18 (6/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σλότερ 5

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Ζούρος): Ξανθόπουλος 4 (0/4 σουτ, 4/4 βολές), Βασιλόπουλος 4, Γκρέι 26 (7/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6/6 βολές), Μπλέικ (0/3 σουτ), Μόρισον 10 (6 ριμπάουντ), Σαλούστρος 5, Σκορδίλης (0/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάτσερ 20 (1/4 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 3/3 βολές), Αγραβάνης 5 (1), Σμιθ 5, Μόουζες 12 (12 ριμπάουντ)

Βροχή τα τρίποντα στην Πυλαία

Δύο μέρες μετά την οδυνηρή εντός έδρας ήττα από την Αρμάνι Μιλάνο για την EuroLeague, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πέρασε από την PAOK Sports Arena δίχως να συναντήσει πολλά προβλήματα. Οι πράσινοι επιβλήθηκαν του ΠΑΟΚ (104-88) και έκαναν το 4/4 στην ΕΚΟ Basket League, καταφέρνοντας να συνδυάσουν το θετικό αποτέλεσμα με την απαραίτητη διαχείριση εν όψει της συνέχειας.

Ο Αργύρης Πεδουλάκης μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής, άφησε για αρκετή ώρα στο παρκέ τον Τζίμερ Φρεντέτ προκειμένου να τον "ζεστάνει" για το παιχνίδι που ακολουθεί με τη Ζενίτ, και είδε τον Ντίνο Μήτογλου με τον Ρίον Μπράουν να έρχονται από τον πάγκο και να προσφέρουν σημαντικά.

Από νωρίς, οι δύο ομάδες έδειξαν ότι έχουν ξεκάθαρη επιθετική διάθεση, αφήνοντας σε δεύτερη μοίρα τα αμυντικά τους καθήκοντα. Κάτι που προφανώς ευνοούσε τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, ο οποίος πήγε στα αποδυτήρια, όντας στο +18 (38-56). Με 14/20 δίποντα και 8/14 τρίποντα δεν θα μπορούσε παρά να έχει διαφορά ασφαλείας άλλωστε το τριφύλλι.

Μετά τη διακοπή για το ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά μέχρι το -13 (43-56) με συνεχόμενα καλάθια, με τον Αργύρη Πεδουλάκη να καλεί άμεσα τάιμ άουτ για να διορθώσει τα λάθη των παικτών του. Όπως κι έγινε, αφού αμέσως ήρθε η πράσινη απάντηση. Με τον Τζίμερ Φρεντέτ και τον Ντίνο Μήτογλου να ξεχωρίζουν, το τριφύλλι οδήγησε το προβάδισμά του μέχρι το +29 (59-80 στο 28').

Ακόμη μια φορά, οι γηπεδούχοι πλησίασαν μέχρι το -13 (72-85) αφού οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να σκέφτονται... πρόωρα τον αγώνα που ακολουθεί με τη Ζενίτ. Δεν απειλήθηκαν όμως περισσότερο. Νέος καταιγισμός τριπόντων κι η παρουσία του Γουέσλι Τζόνσον κράτησαν τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ μπροστά με διψήφιες διαφορές, έως ότου προκύψει το +16 (104-88) με το οποίο επικράτησε το τριφύλλι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-26, 38-56, 59-85, 88-104.

ΠΑΟΚ (Φλεβαράκης): Σαρικόπουλος (0/4 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Γουίγκινς 11 (0/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Λιούις 4 (5 ασίστ), Σμιθ 12 (2), Εγκεκέζε 20 (1/1 δίποντο, 6/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μαργαρίτης (0/3 σουτ), Τσόχλας 11 (3/4 τρίποντα), Σχίζας, Χατζηνικόλας, Καρράς, Μπεστ 26 (5/9 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Νόουλς 4.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Παπαγιάννης 10 (3/4 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 11 (1), Καλάθης 8 (2 τρίποντα, 11 ασίστ), Τόμας 5 (1/4 τρίποντα), Φρεντέτ 23 (2/7 δίποντα, 6/7 τρίποντα, 1/3 βολές, 7 ασίστ), Παπαδάκης 2, Βουγιούκας, Ράις 9 (3/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Μήτογλου 13 (1), Μπράουν 10 (2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/3 βολές), Τζόνσον 8 (2), Γουάιλι 5 (5 ριμπάουντ).